FİLİSTİN Halkı Direnişin SİLAHINA Güveniyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs ile ilgili açıklamasının ardından Filistinliler arasında yapılan bir ankete göre Filistinliler ne Mahmut Abbas’a ne Donald Trump’a ne de bölge ülkelerine güveniyor. Taleplerin karşılanması için en etkili yol olarak ise silahlı mücadele tercih edilmiş.

İşgal altındaki Filistin’de Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da yapılan bir anket ilginç sonuçlar ortaya koydu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin hemen ardından Filistin Siyaset ve Araştırma Merkezi tarafından 7-10 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete göre katılımcıların yüzde 70’i Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın hemen istifa etmesi gerektiğini düşünüyor. Ayrıca Abbas’ı başarılı bulanların oranı yüzde 31 iken başarısız diyenler yüzde 66’lık bir kesimi teşkil ediyor.

Abbas’ın yerine Mervan Bergusi’yi görmek isteyenlerin oranı yüzde 35. Abbas’tan sonra İsmail Haniye’yi devlet başkanı olarak görmek isteyenler ise yüzde 22. Muhammed Dahlan’ı tercih edenler ise yüzde 7. Ancak Dahlan için bölgelere göre sonuçların Gazze’de yüzde 15 ve Batı Şeria’da ise yüzde 1 olması da ilginç bir sonuç.

Konu uzlaşma hükümetine geldiğinde ise başarılı bulanların oranı yüzde 38, başarısız bulanlar yüzde 55 olarak belirlenmiş. Uzlaşı hükümeti ile ilgili iyimser düşünenler yüzde 25. Karamsarların oranı yüzde 45.

Uzlaşı hükümetinin Gazze’deki sivil memurlar ile güvenlik görevlilerinin maaşlarını ödemesi gerektiğinin düşünenler her iki soru için de yüzde 81 olarak çıkmış.

Fetih dışındaki grupların silahsızlandırılması gerektiğine inananların oranı yüzde 22. Silahlı grupların silahlarını muhafaza etmesi gerektiğine inananların oranı ise yüzde 72.

Trump’ın Kudüs politikasına verilecek en uygun cevabın ABD ile tüm ilişkileri kesmek, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurmak ve silahlı intifada başlatmak olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 45. Son madde şiddet içermeyen direniş olarak değiştiğinde bu oran yüzde 27’ye geriliyor. Kınama ve ilişkilerin kesilmesini isteyenler yüzde 12. Sadece kınama isteyenler ise yine yüzde 12’de kalmış.

Filistin devleti kurmak için en etkili yolun silahlı direniş olduğunu düşünenler yüzde 44. Yüzde 27’lik bir kesim ise müzakereden yana. Şiddet içermeyen direnişi tercih edenler ise yüzde 23.

Ankete katılanların çoğu Trump’ın bir çözüm önerisi getiremeyeceğini düşünüyor. Yüzde 86’lık bir kesim de Trump’ın önerisinin Filistinlilerin işgalin sona ermesi ve bir devlet kurulması taleplerini karşılamayacağına inanıyor. Öneri ne olursa olsun Abbas’ın kabul edeceğine yüzde 49’lu bir kesim inanırken yüzde 42’lik bir kesim inanmıyor.

Bölge ülkelerinin barış sürecine katkıları ile ilgili soruda ise katılımcıların yüzde 82’si Suudi Arabistan’a, yüzde 75’i Birleşik Arap Emirlikleri’ne ve yüzde 70’i de Mısır’a güvenmiyor.