Home / Filistin / FİLİSTİN Halkı: ABBAS Artık GİT!

FİLİSTİN Halkı: ABBAS Artık GİT!

Politikalarınız nedeniyle, Filistin davasının çözüm yönteminin sadece işgalciyle görüşmek, işgalci İsraillilerle ilişkileri sağlamlaştırmak ve direniş ve direnişçilerle savaşmak için düşmanla güvenlik işbirliğini kutsamak olduğu düşünülüyor.

Bu süreçte ve sizin sayenizde İsrail, ilk kurucularının hayal dahi edemedikleri maksimum düzeyde güvenlik, refah ve huzur yakalarken, Filistinliler tarihte kötümserlerin bile tahmin edemedikleri oranda zarar gördüler; şahsiyetlerini ve konumlarını yitirdiler. Politika ve yöntemlerinizin Filistin davasını getirdiği noktayı birkaç maddede göstermek istiyorum:

1.Filistin davası dünyanın önem sırasından ve çalışma programlarından çıkarıldı. Varşova’ya dokuz Arap ülkesi gitti. Onuncusu (Filistin yerine) İsrail oldu. Filistin orada bulunmadı ve orada bir etkisi olmadı.

2.Birçok Arap ülkesi, işgal ettiği topraklardan geri çekilmesi şartını öne sürmeden İsrail ile ilişkileri normalleştirdi.

3.Filistin davası artık insani meseleye indirgendi. Yönetiminiz ise sadece ay sonunda kendisine bağlı memurların maaşlarını nasıl ödeyeceğini, Arap ülkelerinden nasıl yardım koparacağını düşünüyor.

4.Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) kendi içinde bölünmüş durumda. Filistin halkının konsensüs sağladığı ve Filistinli grupların da buluşma noktası değil artık. Mal ve çıkarla gizli bir iple işgalci İsrail ile irtibatlı olmanız nedeniyle Filistin halkının manevi evinden kendinizi kopardınız.

5.Yahudiler Batı Yaka topraklarında cirit atıyorlar. Buraya yerleşmeyi kökleştirdiler, yerleşim alanlarını artırdılar ve genişlettiler, buradaki Yahudi yerleşimci sayısını kat kat artırdılar.

6.Gazze ile Batı Yaka halkı arasındaki manevi bağ koparıldı. Gazze savaşların, açlık ve kuşatmanın ateşiyle yakılırken, zati aliniz Batı Yaka halkının Gazze halkı için bir tek damla gözyaşı akıtmasına bile izin vermiyorsunuz.

7.Dönemizde birleşik Kudüs İsrail’in ebedi başkenti oldu. Bu iş kesin sonuca bağlandı. Kudüs İsraillilerin ilerde yapacakları muhtemel barış görüşmelerinin çalışma programından düşürüldü.

8.Filistin kurum ve kuruluşlarının rolü daraltıldı, Filistin Parlamentosu devre dışı bırakıldı ve Filistin iradesi bastırıldı. Sonuçta şu anda Fetih ikiye bölünde. Gazze ve Batı Yaka iki ayrı bölge haline geldi. Filistin davası ikiye bölündü. Bir bölümü işgalciyle işbirliğini desteklerken, diğer kısmı işgalciye karşı direnişte ısrar ediyor. İki bölge arasında daha önce görülmemiş düzeyde kin, nefret ve garazdan oluşan büyük ve yoğun ormanlar oluştu.

9.Filistinli mültecilerin meselesi uluslararası camianın önem sıralamasından düşürüldü. UNRWA mültecilerin zaruri ihtiyaçlarını karşılamak için sağa sola koşuşturan bir kurum haline geldi. Dönüş hakkı kutsal olmaktan çıktı. Siz görüntülü ve sesli açıklamanızla İsrail’i milyonlarca mülteciyle boğmak istemediğinizi ifade ettiniz.

10.Gazze kuşatıldı. Halkı cezalandırıldı. Esir, yaralı ve şehit ailelerinin maaşları kesildi. Filistinli vatandaşın derdi zillet içinde bir lokma ekmeyi bulmak haline geldi. Bir lokma ekmeği bulma telaşı içindeyken, İsrail istihbaratının Batı Yaka’da direnişçileri tutuklamak veya öldürmek için sürekli baskınlar yaptıklarını, baskınlar karşısında bir direnişle karşılaşmadıklarını seyretmektedir.

11.İki devletli çözüm ilelebet ortadan kaldırıldı. Bunun sonucu olarak Filistinlilerin işgalcinin kendileri için belirleyeceği rolün dışında ne toprakları ne bir varlıkları ne etkileri ne manevi değerleri ve ne de siyasi ağırlıkları kaldı.

12.Batı Yaka halkının hayatına İsrail hükümetindeki koordinatör hükmetmektedir. Yahudi yerleşkelerinde çalışan Filistinli işçi sayısı 200 bini geçti. Filistin Yönetimi her bir işçiden verdiği aylık çalışma izni için 2500 Şikel almaktadır.

Dr. Fayiz Ebu Şemmale / Filistin