FİLİSTİN’in 3’te 2’si ABBAS’ın İstifasını İstiyor!

Batı Yaka ve Gazze Şeridi’nde yapılan anket, İslami Direniş Hareketi Hamas’a Filistinliler arasındaki desteğin arttığını ortaya çıkardı.

Merkezi Ramallah’ta olan Filistin Siyasi Araştırmalar Merkezi’nin bu ay yaptığı anketin sonuçlarına göre, Gazze Şeridi’nde Hamas Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye’ye desteğin arttığı ve buna karşılık Batı Yaka’da Mahmud Abbas’a desteğin azaldığı kaydedildi.

Anket sonuçlarına göre başta Hamas’ın silahını teslim etmesi talebi olmak üzere Abbas’ın politikalarına büyük bir muhalefetin olduğu belirtildi.

Ankete katılanların yüzde 64’ünün Abbas’ın istifasını istediği, bu oranın üç ay önce yüzde 62 olduğu, Abbas’ın politikalarına desteğin de yüzde 35’ten yüzde 32’ye düştüğü ifade edildi.

Ankete katılanlardan yüzde 49’u başkanlık seçimlerinin Abbas ve Heniyye arasında geçmesi halinde Hamas liderine oy vereceğini bildirirken, sadece yüzde 42’sinin Abbas’a oy vereceğini söylediği açıklandı.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın halefinin kim olması gerektiği sorusuna ankete katılardan yüzde 29’unun Mervan El-Bergusi ve yüzde 24’ünün ise Heniyye cevabını verdiği kaydedildi.

Ankete katılanlara göre, Gazze Şeridi’nde yaşayanların yüzde 55’i kendisini güvende hissettiğini söylerken, Batı Yaka’da yaşayanlar arasında aynı oranın yüzde 47 olduğu bildirildi.

Anket sonuçlarının ayrıca Batı Yaka’da yaşayanların yüzde 61’inin Filistin Yönetimi’ni eleştiremedikleri görüşünde olduğunu ortaya çıkardı.