Filistin Gruplardan 4 Maddelik MİLLİ GÖRÜŞ

Filistinli gruplar, Hamas ve Fetih arasında uzlaşının sağlanarak bölünmüşlüğe son verilmesi konusundaki görüşlerini içeren dört maddelik “Milli Görüş”ü açıkladı.

Gazze kentinde düzenlenen basın toplantısında açıklanan maddelerin ilki 2005, 2011 ve 2017’de Kahire’de imzalanan anlaşmalar ile 2017’de Beyrut’ta imzalanan anlaşmayı esas kabul ediyor.

İkinci madde, Filistin Kurtuluş Örgütü’nü Geliştirme ve Etkinleştirme Komitesi’nin Ekim 2019’da Kahire’de Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın katılımıyla toplanması çağrısında bulunuyor.

Üçüncü madde Ekim 2019’dan Temmuz 2020’ye kadarki dönemi bölünmüşlüğün sona erip birliğin sağlanması için geçiş dönemi kabul ediyor.

Dördüncü madde ise üçüncü maddede belirtilen geçiş döneminin belirli bir takvime bağlanması çağrısında bulunuyor.

Filistinli gruplar, en geç 2019 sonuna kadar geçiş dönemini yönetecek milli birlik hükümeti kurulmasını, 2020’nin ortalarında meclis, başkanlık ve ulusal konsey seçimlerinin yapılmasını istedi.

Filistinli gruplar, Filistin halkından ve toplumun tüm kesimlerinden Yüzyılın Anlaşması ve diğer komplolarla mücadele ve sorunların çözümü için dört maddelik görüşe destek olmalarını istedi.