Filistinli Gazetecilere Karşı 638 İHLAL!

İşgal güçlerinin Filistin halkının çektiği sıkıntıları kalemleriyle ve kameralarıyla kamuoyuna duyurmaya çalışan gazetecilere ve aktivistlere yönelik baskıları sürüyor.

26 Eylül’de Dünya Filistinli Gazetecilerle Dayanışma Günü’nü anma hazırlıkları devam ederken işgal güçleri hiçbir ayrım gözetmeksizin Filistinlileri hedef almaya ve orantısız güç kullanmaya devam ediyor.

Gazetecileri Destekleme Komitesi, Dünya Filistinli Gazetecilerle Dayanışma Günü münasebetiyle bugün yayınladığı bildiride, işgal güçlerinin gazetecileri kasıtlı olarak hedef aldığını ve çalışmalarına engel olduğunu söyledi.

Komite, konuyla ilgili hazırladığı özel raporda, işgal güçlerinin 2018 yılının başından bugüne kadar Filistinli gazetecilere yönelik 638 ihlal gerçekleştirdiğini bildirdi.

Raporda, bu yılın Nisan ayında Yasin Murteca ve Ahmed Ebu Hüseyin isimli gazetecilerin işgal güçleri tarafından şehit edildikleri hatırlatıldı.

Raporda ayrıca bu yıl işgal güçlerinin Filistinli gazetecilere yönelik en çok ihlalinin 129 ihlalle Mayıs ayında gerçekleştiği kaydedildi.