FİLİSTİN’de Geçen Ay 26 Şehit 2300 Yaralı

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı Abdullah El-Hurani Araştırma Merkezi, işgal güçlerinin ihlalleriyle ilgili hazırladığı aylık raporda, Eylül ayında işgal güçlerinin kurşunlarıyla 26 Filistinli’nin şehit olduğunu ve 2300 Filistinli’nin de yaralandığını bildirdi.

Raporda Batı Yaka, Gazze Şeridi ve Kudüs’te işgal güçleri tarafından şehit edilen 26 Filistinliden 7’sinin çocuk olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca, Gazze Şeridi sınırındaki barışçılBüyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine ateş açan işgal güçlerinin, Gazze Şeridi sınırında geçen ay 23 Filistinliyi şehit ettiği ifade edildi.

Abdullah El-Hurani Araştırma Merkezi’nin raporunda, işgal güçlerinin Eylül ayında 24 yaşındaki Muhammed Er-Rimavi’yi Ramallah’ın kuzeybatısındaki Beyt Rima beldesinde gözaltına aldıktan sonra darp ederek şehit ettiği kaydedildi.

Raporda, işgal askerlerinin Filistinligöstericilere ateş açması ve göz yaşartıcı bomba atması sonucu 2300’ü aşkın kişinin yaralandığı, yaralılardan 2014’ünün Gazze Şeridi’nden ve 300’ünün Kudüs ve Batı Yaka’dan olduğu belirtildi.

Raporda ayrıca işgal güçlerinin Eylül ayında Batı Yaka, Kudüs ve Gazze Şeridi’nden yaklaşık 450 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.