Filistin Esir Tagatıga İşkence İle Şehit Oldu

Filistinli Esir Kulübü 31 yaşındaki esir Nassar Macid Tagatıga’nın işgal rejimi zindanlarında işkence sonucu şehit olduğunu gösteren yeni bilgiler paylaştı.

Şu ana kadar elde edilen bilgilere göre işgal güçleri Tagatıga’yı 19 Haziran’da Beyt Feccar’daki evine baskın düzenleyerek gözaltına aldıktan sonra önce El-Meskubiyye ve sonra da El-Celme sorgu merkezine götürdü.

Sorgu sebebiyle sağlık durumunun kötüye gittiği anlaşılan Tagatıga, 9 Temmuz’da Mecdu Cezaevi’ne nakledildi. Cezaevi gardiyanlarının Filistinli esiri üzerine çullanarak darp ettikleri ve yatağa bağladıkları bildirildi.

Cezaevi idaresinin 11 Temmuz’da Filistinli esirin hücreden normal koğuşa çıkmasına cezalı olduğu gerekçesiyle izin vermediği kaydedildi.

Tagatıga’nın daha sonra sedyeyle Mecdu Cezaevi revirine taşınarak sağlık durumu sebebiyle özel bir odaya konulduğu, ardından Er-Ramle Hastanesi’ne nakledildiği, son olarak dün sabah şehit olduğu duyurulduğu belirtildi.

Filistinli Esir Kulübü, esir Tagatıga’nın Mecdu Cezaevi’nde işkence gördüğünü ve ilk bilgilerin yapılan işkence sonucu vücudunda kırıklar oluştuğuna işaret ettiğini söyledi.

Esir Kulübü Başkanı Kaddura Faris, işgal güçlerinin Filistinli esirlere sistematik işkence uyguladığını ifade etti.

Esirlerin işkence gördüklerine dair yüzlerce tanık olduğunu kaydeden Faris, işgal rejiminin işkenceyi yasaklayan uluslararası hukuku hiçe saydığına dikkat çekti.