FİLİSTİN’de Eğitim ve Sağlık Çalışanlarına 15 Milyon $

Filistin Başbakanı’nın Arap ve İslam Bankaları Fonları Müsteşarı Bakan Nasır Kattami, Aksa ve Kudüs Fonları İdari Komitesi’nin Cidde’de İslam Kalkınma Bankası’nın genel merkezinde ve Yusuf ibnu İbrahim El-Bessam’ın başkanlığında yaptığı toplantıda Filistin’in bütün vilayetlerinde uygulamaya konacak eğitim ve sağlık projeleri için 15,3 milyon dolar tahsis etmeyi kararlaştırdığını bildirdi.

Kattami yaptığı basın açıklamasında yeni finansmandan en büyük payın Kudüs’ün olacağını, buranın İsrail işgaline karşı direnen ahalisine destek amacıyla kullanılacağını ifade etti.

Kattami, Aksa ve Kudüs Fonları İdari Komitesi’nin İslam Kalkınma Bankası’ndan, Kudüs ahalisinin direnç gücünün artırılması amacıyla önceliklerini bu şehir için hazırlanacak projelere vermesini istediğini söyledi.

Bu arada Kattami, Aksa ve Kudüs Fonları ile ilgilenenlere ve özellikle, finansman temini konusunda Filistin davasına yardıma büyük özen gösteren Yusuf El-Beksa’ma teşekkür etti.

Kattami, eğitim ve sağlık gibi hayati önem arz eden alanlarla ilgili projelerde, yerel idarelerde, restorasyonda, iş fırsatları oluşturulmasında ve Filistin Yönetimi’nin bütçesinin dengelenmesinde kullanılmak üzere tahsis edilen finansmanların 2000 yılından bu yana 1,38 milyar doları bulduğunu ifade etti.