Filistin Dışişleri: BM, İsrail’e Yaptırım Uygulamalı!

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki dün BM Güvenlik Konseyi’nden Siyonist rejimin Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Batı Yaka’daki bazı bölgelerin işgal topraklarına ilhak edilmesi ile ilgili açıklamasından dolayı bu rejime yaptırım uygulamasını istedi.

Maliki dün Lüksemburg Dışişleri Bakanı ile Ramallah’ta yaptığı görüşmede, Siyonist rejimin seçimleri Filistin’in işgal altındaki topraklarında yahudileştirme ve yerleşke faaliyetlerini tırmandırmak amacıyla kullanmasının BM Güvenlik Konseyi’nin kararnamelerine açık şekilde yapılmış hakaret olduğunu belirterek, Güvenlik Konseyi ve AB’den İsrail’in uluslararası yasaları çiğnemesini durdurmak için acil girişimde bulunmalarını istedi.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı da görüşmede, Siyonist rejimin savunmasız Filistinliler’e yönelik tacizlerinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. Filistin Direniş gruplarının  yayınladıkları bildiride suçlu Netanyahu’nun seçim propagandalarının başarılı olamayacağı, Filistin halkının onun bütün planlarını ve hayallerini boşa çıkaracağı ifade edildi. 

Lübnan Hizbullah Hareketi de, Siyonist rejim Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Batı Yaka’da bazı bölgeleri işgal topraklarına ilave etme kararını şiddetle kınadı.

Hizbullah yaptığı açıklamada, Siyonist rejim Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Batı Yaka’daki geniş bir alanı işgal topraklarına ilave etme kararını, Filistin milletine karşı saldırganlık olduğunu belirterek, bu illetin kendi topraklarına karşı her hangi bir saldırganlık karşısında direnmek için tamamen haklı olduğunu kaydetti.

Hizbullah, Siyonist rejim tarafından her türlü Yahudileştirme faaliyetinin batıl olduğunu ve buna karşı birleşik Filistin halkının karşı koyup, etkisizleştireceğini vurguladı.

Hizbullah açıklamasında, Fars Körfezi ülkelerinin Siyonist düşman ile normalleştirme çabalarının Netanyahu’nun Arap topraklarından yenilerini işgal etme düşüncesine sevkettiğini belirtti.

İran, Türkiye, Ürdün, Suriye ve Katar dahil muhtelif İslam ülkeleri ve İslam İşbirliği Örgütü, Netanyahu’nun sözkonusu kararını kınamıştır.