Filistin Direnişinden Mısır Rejimine Sert Tepki

Filistinli iki kardeş balıkçının Mısır deniz kuvvetlerine bağlı askerler tarafından şehit edilmesine ve bir üçüncü kardeşlerinin de yaralı bir şekilde gözaltına alınmasına Filistin’deki bütün direniş grupları ve siyasi oluşumlar tepki gösterdi.

Filistin’deki bütün oluşumlar ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda saldırıyı ve hayat mücadelesi içindeki Filistinli balıkçıların öldürülmesini şiddetle kınadıklarını dile getirerek saldırı hakkında soruşturma başlatılmasını istediler.

Hamas olayla ilgili açıklamasında Mısır askerlerinin Refah açıklarında Za’zu’ ailesinden kardeş Filistinli balıkçıları hedef almasını ve bunlardan ikisini öldürüp birini de yaralı olarak gözaltına almasını şiddetle kınadığını ifade etti.

Hamas’ın açıklamasında söz konusu balıkçıların işgal rejimi tarafından abluka altında tutulan bölgede ekmek paralarını ve ailelerinin geçimliklerini kazanmaktan başka hiçbir amaçlarının olmadığı dile getirilerek bunlara yönelik saldırının hiçbir haklı gerekçesinin olamayacağı ifade edildi.

Hamas, Mısır yönetiminden olay hakkında derhal soruşturma başlatılmasını istedi. Gazze Şeridi’ndeki Ulusal ve İslami Güçler İzleme Komitesi tarafından yapılan açıklamada da iki balıkçının öldürülmesine şiddetle tepki gösterildi ve Mısır tarafından bu tür saldırıların tekrar edilmesinin, Arap toplumlarının değerlerine ve komşuluk ilkelerine aykırı olduğu belirtilerek; “Mısır bizim ülkemiz, halkı bizim halkımız, biz de onların halkıyız” denildi.

Filistin’deki diğer sivil toplum kuruluşları ve siyasi oluşumlar da olay hakkında açıklamalar yaparak gerçekleştirilen saldırıyı kınadı ve olay hakkında soruşturma başlatılması talebinde bulundular. Gazze’deki Balıkçılar Komitesi Başkanı Zekeriya Bekr, abluka altındaki Gazze Şeridi açıklarında avlanan ve Mısır karasularına giren üç kardeş balıkçı hakkında dün yaptığı açıklamada bunlardan Mahmud ile Hasan adlı kardeşlerin Mısır deniz kuvvetleri tarafından şehit edildiğini, Yasir adlı üçüncü bir kardeşlerinin ise gözaltına alındığını duyurmuştu.