Filistin Direnişinden İsrail’e Roketli Uyarı Mesajı

Filistin direniş kaynakları, Gazze’den fırlatılan ve herhangi bir direniş grubu tarafından üstlenilmeyen roketin İsrail düşmanına verilen bir meydan okuma mesajı olduğunu belirtti. 

Filistin direniş kaynakları, Gazze’den fırlatılan ve herhangi bir direniş grubu tarafından üstlenilmeyen roketin İsrail düşmanına verilen bir meydan okuma mesajı olduğunu belirtti.

Lübnan merkezli El-Ahbar gazetesinin direniş kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Gazze Şeridi’nden Askalan şehrine doğru fırlatılan roket, işgal güçlerinin geçtiğimiz Perşembe günü Cenin’de üç direnişçiye düzenlediği suikast operasyonu mahalline yakın bir yeri hedef aldı.

Direnişin, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin kenti ve Cenin kampındaki suikastlar karşısında askeri seçeneklerinin devam ettiğini sahada da gösterdiğini ifade eden kaynaklar, Cenin kampında ihlallerin devam etmesi halinde Gazze Şeridi’ndeki durumun patlamasının mümkün olduğu uyarısında bulundu.

Gazze şeridinden fırlatılan roketin ardından İsrail Savaş Bakanı Benny Gantz’in 1948 işgal topraklarında çalışan 2000 Gazzeli işçinin çalışma iznini iptal etmesine de değinen kaynaklar, böyle bir şeyi tekrar denemenin beyhude olduğunu ve Kudüs’ün Kılıcı savaşından sonra direnişin dayattığı angajman kurallarını etkilemediğini belirtti.

Kaynaklar, “Düşmanın Gazze Şeridi’ndeki ekonomik iyileştirmeleri ve işçilere sağlanan çalışma izinlerini istismar etmesi direniş tarafından kabul edilemez bir husustur” dedi.

Gazze’deki “Filistin Sendikaları Genel Federasyonu”, Gantz’in kararını bir tür “toplu ceza” ve işgal altındaki topraklarda çalışan Gazzelilerin sayısının 12 bine ulaşmasının ardından, işçileri siyasi ve ekonomik baskı kartı olarak kullanma girişimi olarak değerlendirdi.

Bu gelişmelere paralel olarak kaynaklar, Hamas’ın Mısırlı aracılarla ile yaptığı temaslara da değinerek Hamas’ın Mısırlı aracılara işgal rejiminin Cenin kampındaki suikast operasyonları reddettiğini, bu tür suçların tekrarlanmasının tüm Filistin sahalarında bir patlamanın yaşanması için yeterli olduğu uyarısında bulundunu aktardı.

Öte yandan İsrail Başbakanı Naftali Bennett, hükümetinin “yıllardır görülmemiş bir sükunet” olarak adlandırdığı Gazze ile ilgili politikasını değiştirdiğine yönelik açıklamalarını tekrarladı.

Bennett, açıklamasında, “Hükümetin kurulmasından sonra Hamas’a çuval dolusu dolar transferini derhal durdurduk ve İsraillilere roket atılmasını sınırlama politikasından sıfır toleransa geçtik. Oryantasyonumuzu bölge sakinlerine çevirdik” ifadelerini kullandı.