Filistin Direnişinden İranlı General Süleymani’ye Destek

İran devrim muhafızları Kudüs tugayları komutanı tümgeneral Kasım Süleymani’ye yönelik suikast komplosunun ortaya çıkmasının ardından bölgedeki direniş grupları tepki gösterdiler.

Filistin İslami Cihad Hareketi üst düzey yetkilisi ve komutanlarından Ahmed El’Medlel, “Sözkonusu suikast komplosunun siyonist-Amerikan planı, zira bundan hedef bölgede istikrar ve dengeyi ABD ve siyonist İsrail lehine bozmaktır” diyerek Tümgeneral Süleymani’nin hedef seçilmesinin de temelinde İran’ın bölgede terörizmle mücadele verdiği önemli girişimler olduğunu söyledi.

İslami Cihad Siyasi Büro üyelerinden Velid el Katati de, bu çabaların direniş cephesine karşı koyma çerçevesinde yapıldığını, Kasım Süleymani’nin direnişin sembollerinden biri olduğunu deklare etti.

Filistin direniş komiteleri sözcüsü Ebu Mücahid de, ABD ve siyonist İsrail’i bu komplodan sorumlu tutarken ‘Zira general Süleymani, bölgede ABD ve siyonistlere karşı çok büyük operasyonlar yapmıştır ve terörizmle mücadele adı bölgenin tarihine yazılmıştır’ dedi.

Filistin Mücahid Hareketi Merkez Konsey üyesi Salim Ataullah da, general Süleymani’nin suikastinin her zaman dünya siyonizmi ve emperyalizminin hedefindeki bir program olduğunu belirterek, böyle bir girişimin aslında İslam ümmeti ve seçkin şahsiyetler aleyhinde bir girişim olduğunu bildirdi.

Irak İslami Hareketi üst düzey yetkililerinden Hüseyin el’Esedi de, sözkonusu suikast komplosunun yeni bir şey olmadığını belirterek, general Süleymani’nin bölgede terörizmle mücadeledeki başarılarının siyonist İsrail ve ABD için öfkeye neden olduğunu söyledi.

Filistin’in Özgürlüğü için Halk Cephesi genel sekreter yardımcısı Ebu Ahmed Fuad da, el’Meyadin’e verdiği demeçte,  sözkonusu suikast komplosunun önlenmesini İran güvenlik güçleri ve istihbaratının büyük bir başarısı olarak niteledi.