Filistin Direnişinden 5 İsraillinin Öldüğü Tel-Aviv Eylemine Övgü

Filistinli direniş grupları, Tel Aviv’in doğusundaki Beni Barak kentinde gerçekleştirilen fedai eylemini kutlayarak, bunun işgal güçlerinin saldırganlığına karşı verilmiş doğal bir tepki olduğunu vurguladı. 

Filistinli direniş grupları, Tel Aviv’in doğusundaki Beni Barak kentinde gerçekleştirilen fedai eylemini tebrik etti.

Filistin İslami Cihad hareketi, saldırıya ilişkin yayınladığı tebrik mesajında, işgale karşı direnişin tüm gücüyle tereddütsüz bir şekilde süreceğini vurgulayarak “bu eylem, Filistinlilerin işgalcilere işledikleri suç ve cinayetlerin bedelini ödetmekte ne denli ısrarcı olduklarının kanıtıdır” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Bu silahlı eylemler işgal güçleri ve yerleşimcilerin yol açtığı cinayetlere, kanların dökülmesine, evlerin yıkılmasına ve tarlalardan mahsullerin sökülmesine karşılık verilen doğal bir tepkidir. Aynı zamanda siyonist saldırganlığın sonucunda sevdiklerini kaybetmiş çocukların, anne ve babaların feryatlarına uluslararası toplumun vicdanı körelmiş ve dili lal kesilmişken verilen bir cevaptır.”

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada ise, “Filistinli halkımız tarafından kahramanca gerçekleştirilen tüm eylemler, işgalci güçlerin terörüne ve Filistin halkına ve mukaddesatına yönelik işledikleri suçlara karşı verilen doğal ve meşru bir tepkidir” ifadelerine yer verildi.

Hamas’ın açıklamasında, ihlallerini ve saldırılarını tırmandırmanın sonuçları hususunda işgalcileri defalarca uyardıkları belirtilerek, Filistin halkının saldırılar karşısında eli kolu bağlı durmayacağı, mukaddesatını savunacağı ve işgal bitene kadar direnişin süreceğinin altı çizildi.

Öte yandan, Filistin Direniş Komiteleri, Tel Aviv’in doğusundaki Beni Barak’taki saldırıdan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, eylemin Siyonist düşmanın güvenlik sistemi için yeni bir başarısızlık ve hayal kırıklığı oluşturduğunu belirtti.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bu saldırı Filistin halkının direnişçi bir ruha sahip olduğunu ve siyonist düşmana karşı koymakta hiçbir fedakarlıktan kaçınmadığını gösteren bir kanıttır. Yine bu eylem Filistin halk devriminin devam edeceğine ve daha da alevleneceğine bir kanıttır. Bu devrimi durdurmak için sürdürülen tüm propagandalar ve tutuklamalar devrimci halkımızın iradesi önünde başarısız olacaktır.”

Filistinli Mücahitler Hareketi’nden yapılan açıklamada ise, “Kahraman gerillaların saldırıları önünde işgalci yapının geçici güvenliğinin çökmekte olduğu aşikar oldu” denildi.

Açıklamada, “Kahraman Filistin halkının bu saldırıları hainlere ve normalleşmeden yana olan Araplara, siyonistlerin ve onların işbirlikçilerinin yok olacağına dair verilmiş bir mesajdır” vurgusu yapıldı.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin yayınladığı açıklamada da, Beni Barak eylemini gerçekleştiren kahraman direnişçi Ziya Hemarşa’yla iftihar edildiği vurgulanarak, “Sıkı güvenlik önlemleriyle örülmüş böylesi bir kente baskın yapma başarısının, kapsamlı direniş yaklaşımına bağlılığının yeni kanıtı olduğu” bildirildi.

Halk Kurtuluş Cephesi ayrıca, Filistin’in varlığını, ulusal kimliğini ve mukaddesatını müdafaa etme savaşına katılmaları için Filistin halkına çağrıda bulundu.

Ahrar Hareketi’nden yapılan açıklamada ise, direnişin her yerde Filistin halkının kalbinde kök saldığının kanıtlanmış olduğu, işgalcilerin suçlarına karşı koymak ve saldırganlıklarını dizginlemek için halkın silah ve tüfeklerini kulanmaya devam edeceğinin altı çizildi.

Bunun yanı sıra El-Aksa Şehitleri Tugayı Şehit Lider Nidal el-Amudi Birimi’nden yapılan açıklamada, “Allah, Filistin halkına işgalden kurtulma ve bağımsız bir devlet kurma yetkisi verene kadar tüm Filistin bölgelerinde gerilla operasyonları devam edecektir” denildi.

Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi ise İşgal güçlerinin sadece kaba kuvvet dilinden anladığını vurgulayarak, “Filistin halkının haklarını, topraklarını, kutsallarını ve kendi kaderini tayin etme özgürlüğünü savunma hakkı vardır. İşgalci gücün saldırıları halkımızın iradesini ve direnişini kırmamış bilakis işgal sona erinceye kadar direnişi sürdürme kararlığını arttırmıştır” açıklamasında bulundu.