Filistin Direnişinden Çağrı: DÜNYA KUDÜS GÜNÜ…

Filistinli gruplar bu amaçla uluslararası topluma çağrıda bulunarak terör rejiminin gayri meşru varlığını kınamalarını istediler.

Bu arada Dünya Müslüman Alimler Birliği, İslam ümmetini başta büyük ve yeni sıkıntılarla karşı karşıya olan Filistin ve Kudüs davaları olmak üzere Müslümanların davalarına destek olmaya davet etti.

Alimler Birliği, Ramazan’ın son on gününe girilmesi münasebetiyle yayınladığı bildiride, Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılmasını istedi.

Bildiride, “murabıtlar” olarak nitelendirilen Gazze halkının haklı davasını savunduğu ve Allah yolunda can verdiği ifade edildi.

“Gazzelilerin ve tüm Filistin halkının yanında olmamız gerekir” diyen Alimler Birliği, Arap ve İslam ülkelerinin yönetimlerine seslenerek, ümmetin halini siyasi, sosyal, ekonomik ve insani yönlerden düzeltmeye çalışmalarını istedi.

Diğer yandan Filistin İslamî Direniş Hareketi HAMAS Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Arap ve İslam ülkeleri liderlerinden Filistin’i ve Filistin davasını tasfiye tehlikesinden korumak için cephe oluşturmalarını istedi.

Hamas’ın resmi sitesinde verilen habere göre, Heniyye Arap ve İslam ülkeleri liderlerine mektup göndererek, ırkçı İsrail’e açıkça taraf olan ABD’ye karşı güçlü ve kararlı bir tutum sergilemelerini istedi.

14 Mayıs Pazartesi günü Gazze halkının sınırda yaptığı barışçıl gösterilere yoğun ateşle müdahale eden işgal güçleri tam bir katliam yaptı. Saldırılarda 63 Filistinli şehit olurken, 3000’e yakın Filistinli de yaralandı.