Filistin Direnişi: Aksa İntifadası Bir Dönüm Noktası

Filistinli direniş grupları, 2000 yılında başlayan El-Aksa İntifadası’nın Filistin davasının tarihinde dönüm noktası olduğunu söyledi.

El-Aksa İntifadası’nın 19’uncu yıldönümü münasebetiyle yayınladıkları ortak bildiride, işgal zindanlarında yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten gruplar, ellerinin hâlâ tetikte olduğunu kaydederek esirlerin hayatlarından işgal yönetiminin sorumlu olduğunu ifade etti.

Filistinli direniş grupları, Batı Yaka ve 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlileri temas noktalarında işgal güçleriyle çatışmaya davet etti.

Gazze Şeridi sakinlerini yarın Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında düzenlenecek “El-Aksa İntifadası ve Esirler Cuması” gösterilerine katılmaya çağıran Filistinli direniş grupları, Filistin halkının işgale karşı direnişini destekleyen kapsamlı ve milli bir strateji benimsenmesi için bütün grupların katılımıyla geniş çaplı bir diyalog gerçekleştirilmesini istedi.

Önümüzdeki hafta El-Aksa İntifadası adıyla da bilinen İkinci Filistin İntifadası’nın patlak vermesinin 19’uncu yıldönümü.

El-Aksa İntifadası, Ariel Şaron’un 28 Eylül 2000’de korumalarıyla birlikte Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesi üzerine başlamıştı.