Filistin Direniş Gruplarının Dilinden Kasım Süleymani…

Şehit Kasım Süleymani’nin şehadet yıldönümünde açıklamalarda bulunan Filistinli liderler Kasım Süleymani’nin Filistin halkına ve Direniş güçlerine yaptığı desteklerden dolayı teşekkürlerini sunarken Kasım Süleymani’nin Filistin için ne kadar önemli olduğunu vurguladılar.

Filistin İslami Cihad hareketinin liderlerinden Muhammed Şalah: “General Kasım Süleymani kanını Filistin’e hediye etti.”

Filistin İslami Cihad Hareketinin merhum Genel Sekreteri Ramazan Abdullah’ın kardeşi şu ifadelerde bulundu: “Normalleşenler, tüm edepsizlikleriyle Siyonist rejime desteklerini açıklıyorlarsa, biz de hiç utanmadan İran İslam Cumhuriyeti’ne desteğimizi açıklıyoruz. Siyonistlerin uşakları, katil düşmanla ilişkileri normalleştirmeye çalışıyor ve krallar ve yöneticiler İsrail düşmanını destekliyorsa, bizler de bir dava ve hak sahipleri olarak, hakkın yanında olduğumuzu açıklıyoruz.”

Şehit Süleymani, Direnişin Tüm Kollarının Kalesiydi

Filistin İslami Cihad hareketinin liderlerinden Halid el-Bataş, Filistin el-Yevm haber ajansına verdiği röportajda, Şehit Hacı Kasım Süleymani’nin Filistin direnişindeki rolüyle ilgili bir soruya cevaben şunları söyledi: “Süleymani, Saraya el Kudüs ve İzzeddin Kassam Tugayları gibi Filistin ulusal ve İslami direnişinin tüm kollarının yanı sıra Lübnan’daki Hizbullah ve diğer bölgesel direniş gruplarının güçlü bir destekçisiydi. Şehit Süleymani’nin bir direniş mühendisi olduğunu ve onun Siyonist-Amerikan düşmanıyla mücadeledeki ve Filistin direnişini desteklemedeki önemli rolünü gördükten sonra Amerikalılar tarafından önemi anlaşılan bir kişi olduğunu biliyoruz. Şehit General Süleymani’nin yokluğu halkın moralini etkilese de direnişin genel planını etkilemiyor; Çünkü onun ve diğer direniş liderlerinin yolu devam edecektir. Evet direniş liderlerini kaybetmemize rağmen onların yollarını devam ettireceğiz.”

Hamas: Şehit Süleymani Gazze’yi Savunma Komusunda Bir An Bile Uzak Durmadı

Usame Hamdan yaptığı açıklamada; “Şehit Süleymani, Gazze Şeridi ile Siyonist rejim arasında yaşanan savaşlardan hiçbir zaman uzak kalmadı, Gazze direnişinin haberlerini anlık olarak takip etti.” dedi.

Hamas komutanı konuşmasının başka bir bölümünde Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı ihmal eden ilişkileri normalleştirenlerin pişmanlık duyacaklarından da bahsetti.

Usame Hamdan, Serdar Süleymani’nin Filistin’e verdiği destekten bahsederek; “Serdar Süleymani ile Filistinlilerle arasındaki ilişki hakkında söylenenler tüm hikayenin sadece bir parçasıdır ve tabii ki hala devam ediyor. Cornet füzelerini Gazze’ye getiren şehit Süleymani’ydi.” dedi.

Şehit Süleymani Canını Kudüs İçin Feda Etti Hamas Hareketinin Siyasi Ofisi Üyesi Mahmud ez-Zehar, Şehit Hacı Kasım Süleymani’nin şehadetinin birinci yıldönümünde “Kudüs Şehidi” olarak anıldığı merasimde yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘Şehit Süleymani, İslam’ın kesin ilkelerine inandı ve Kudüs ve bu ilkeleri korumak için canını feda etti. Şehit Süleymani Gazze’de direniş hükümetine, yoksul ve şehit ailelerine ilk destek veren oldu.’

Mahmud ez-Zehhar, Şehit Süleymani’nin başta Filistin meselesi olmak üzere İslam dünyasına yaptığı olağanüstü ve inkâr edilemez hizmetlerine değinerek şunları söyledi: ‘Şehit Kasım Süleymani, Şehit Ahmed Yasin ve Şehit Fethi Şikaki gibi ümmetin onurlu insanları, bize cihat, özveri ve fedakârlık gibi göz ardı edilemeyecek miraslar bıraktı. Şehit Süleymani, en suçlu ve en cani kişi tarafından şehit edildi, onu şehit eden kişi, Hristiyan bir Siyonist, Allah ve Peygamber (sav) düşmanı, İslam ve Müslümanların düşmanı, Yahudilerin dostu ve Amerika halkının ve dünya barışının düşmanıdır.’

Şehit Süleymani, Siyonist Rejime Varoluşsal Bir Tehdit Oluşturdu

Filistinli grupların liderleri, Hacı Kasım Süleymani’nin şehit olmasının birinci yıldönümü münasebetiyle Gazze Şeridi’nde bir toplantı düzenleyerek, “Bu şehit, Amerikan-Siyonist komplolarına karşı aşılmaz bir sed oluşturdu ve onun yolu Filistin’in kurtuluşuna kadar devam edecektir.” açıklamasında bulundu.

İslami Cihat Hareketi’nin Açıklaması Filistin el-Yevm haber ajansının bildirdiğine göre, İslami Cihad’ın üst düzey bir üyesi olan Velid el-Katati toplantıda yaptığı açıklamada, direnişi desteklemenin İslam Cumhuriyeti’nin temellerinden biri ve dış politikasında belirleyici bir faktörü olduğunu söyledi.

Velid el-Katati, “Şehit Süleymani, direnişe ve Filistin’e destek olarak İslam Cumhuriyeti’nin sembolü haline geldi ve direniş devrimini ve Filistin milletine kimlik kazandırdı. Şehit Süleymani, Filistin’de ve hak ile batılın bulunduğu her bölgede vardı. İran’ın Amerikan-Siyonist ekseni tarafından kuşatılması, yalnızca İran’ın Filistin sorununa verdiği destek nedeniyledir.” dedi.

Hamas’ın Açıklaması Hamas’ın kıdemli üyelerinden İsmail Rıdvan, “Serdar Süleymani suikastı Filistin ve direniş için büyük bir kayıptı, çünkü Filistin direnişinin ana destekçisiydi. Direniş çalışmalarının ve direniş cephelerinin birliğine inanıp, kalbi Filistin ve Kudüs sevgisine bağlıydı.” açıklamasında bulundu.

İsmail Rıdvan, Şehit Süleymani’nin sürekli keder ve üzüntüsünün Filistin’in desteği ve direnişi olduğunu açıklarken, İran’ın direniş araçlarının geliştirilmesindeki desteğini takdir ettiklerini ifade ederek, “Bu destek bir caydırıcılık dengesine yol açtı ve İran’ın desteği, direniş araçlarının benzersiz gelişimini gördüğümüzde karşılığını aldı.” dedi.

Rıdvan, Süleymani suikastının Filistin topraklarındaki direniş yolunu durdurmadığını ve durdurmayacağını, bu yolun Filistin kurtuluşuna kadar devam edeceğini belirtti.

Halk Direniş Komiteleri’nin Açıklaması

Filistin Halk Direniş Komiteleri, Şehit Süleymani’nin Amerikan-Siyonist küstahlığı ile yüzleşmenin sembolü olduğunu ve bazılarının Siyonist rejimle ilişkilerini normalleştirme telaşına rağmen İslam Ümmetinin tüm özgür halkının kalbinde yer alacağını ifade etti.

Şehit Süleymani, Filistin’e Tel Aviv’i Hedef Alabilecek Füzeler Verdi Filistin Halk Komiteleri Sözcüsü Ebu Mücahid, Şehit Hacı Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis’in şehadetlerinin birinci yıldönümü vesilesiyle Kum’daki Mesumiye Medresesinde düzenlenen “Cephe’yi Cihani’yi Şebab-ı Mukaveme” (Dünya Direniş Gençleri Cephesi) konferansında şunları söyledi: ‘Şehit Süleymani, Filistin direnişine her türlü desteği sağladı ve onlara Tel Aviv, Hayfa ve diğer Siyonist şehirlerin kalbindeki hedefleri yok edebilecek füzeler verdi. Hacı Kasım, Kornet füzelerini Filistin direnişine verdiğinde, caydırıcılık ve Siyonist rejim ile olan kurallar arasındaki dengede büyük bir değişiklik oldu.’

İslami Cihad: Kasım Süleymani’nin Tüm Savaşlarda Kıblesi Kudüs’tü Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad En-Nehale, şehit Süleymani’nin Filistin direnişçilerinin savaş tecrübesi kazanması ve silah üretmesi meselesine büyük önem verdiğini söyledi.

En-Nehale yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “İşgal altındaki Kudüs, Hacı Kasım’ın her zaman kalp huzurunun kaynağıydı. Hacı Kasım’ın bölgede var olduğu tüm savaşlarda kıblesi Kudüs’tü. Hedefi direnişin korunmasıydı.”