Filistin Direniş Gruplarından Tel Aviv Eylemine Destek

Filistin direniş grupları Tel Aviv’in Dizengoff Caddesi’nde gerçekleştirilen eylemin işgal rejiminin saldırgan tutumuna doğal bir cevap olduğunu dile getirdi.

Hamas dün akşam eylemin gerçekleştirilmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında eylemi kutladığını dile getirirken bu eylemlerin işgale ve onun Filistin halkına, toprağına, Kudüs’e ve Mescid-i Aksa’ya yönelik olarak işlediği suçlara karşı meşru bir savunma hakkı olduğunu dile getirdi. 

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Merkez Kurulu üyesi Ebu Adnan Avde de işgal altındaki Filistin topraklarında gerçekleştirilen bu tür kahramanca eylemlerin işgal rejiminin yahudileştirme faaliyetlerine ve Mescid-i Aksa’ya yönelik kesintisiz saldırılarına tabii bir cevap olduğunu dile getirdi.

İslami Cihad Hareketi’nin Lübnan’daki lideri Heysem Ebu’l-Gazlan da eylemin Filistin halkının cihad ve direniş yolunda ilerlemeye devam ettiğini bir kez daha ortaya koyduğunu, Filistin’in ve mukaddes mekanlarının geri alınmasının tek yolunun da direniş olduğunu vurguladı.

Diğer direniş grupları da eylemi desteklediklerini bildiren ve bu eylemlerin meşru bir direniş hakkı olduğunu dile getiren açıklamalar yayınladılar.

Bu arada Batı Şeria’nın muhtelif şehirlerinde ve beldelerinde dün akşam Tel Aviv’de gerçekleştirilen eylemi kutlayan etkinlikler düzenlendi.