FİLİSTİN Direniş Gruplarından Çağrı!

Filistin Direniş Grupları, işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’da son yaşanan gerginliğe atıf yaparak, Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı korumak için her türlü bedel ödemeye hazır olduklarını belirtti.

Şihab haber sitesinin haberine göre, Filistin Direniş Grupları’nın konuya ilişkin yayınladığı bildiride, işgal altındaki Batı Şeria, Kudüs ve 1948’de işgal edilen Filistin topraklarında yaşayan Filistinlilere yönelik İslam’ın en önemli kutsallarından olan Mescid-i Aksa’yı korumak için intifada çağrısı yaptığı bildirildi.

Mescid-i Aksa’nın korumaları, Pazartesi günü bir işgalci İsrail polisinin Yahudilerin dini başlığı kipayla Kubbetu’s Sahra’ya girmeye çalışması üzerine mescidin kapılarını kapatmıştı. İşgalci İsrail polisi Kubbetu’s Sahra’nın kapılarını kapatan korumalardan kapıları tekrar açmalarını ve teslim olmalarını istemiş, korumalar ise buna karşı çıkmıştı.

Daha sonra İsrail polisi, mescidin etrafını kuşatmış ve Harem-i Şerif’te Filistinlilerin tepki göstermesi sonrası gerilim tırmanmıştı.

Bildiride Gazze’deki insanlık krizine dikkat çekildi

Öte yandan, işgalci İsrail’in yıllardır abluka uyguladığı Gazze’de insanlık krizinin yaşandığına dikkat çekilen bildiride, “Gazze’deki hastaneler yakıt krizi nedeniyle işlevsiz hale gelmek üzere, Birleşmiş Milletler, Uluslararası Toplum ve Filistin yönetiminin bu konuda yapılması gerekenleri üstlenmesi gerekiyor.” denildi.

Bunun yanı sıra, Filistin Direniş Gruplarının, yayınladıkları bildiri ile Mısır yönetimine, Gazze Refah Sınır Kapası’nın her iki taraflı açılması için çağrı yaptığı kaydedildi.