Filistin Diasporası İstanbul Çalışmalarını Tamamladı

Bildiride şeffaf ve demokratik seçimler yapılması suretiyle FKÖ’nün yapısının yenilenmesi istendi. Bildiride ayrıca dönüş hakkından vazgeçilmeyeceği ve kurtuluş için direnişin tek seçim olduğu vurgulandı.

Kapanış bildirisinde Oslo Anlaşması’nda ve onu izleyen diğer anlaşmalarda verilen tavizlerin Filistin halkının haklarına felaket derecesinde büyük zarar verdiğine dikkat çekildi. Bildiride FKÖ’nün bu anlaşmalardan çıkması gerektiği vurgulandı.

Bildiride diasporadaki Filistinlilerin daha etkin hale getirilmesi ve siyasi kararda daha aktif rol alabilmeleri gerektiği onun için de FKÖ’nün yapısının yenilenmesine ihtiyaç olduğu dile getirildi.

“Milli projemiz dönüş yolumuzdur” sloganıyla düzenlenen İstanbul konferansının diasporadaki Filistinlilerin rollerini belirleme açısından bir genel çerçeve oluşturduğuna dikkat çekildi.

Bildiride Filistin diasporasının çalışmalarının bundan sonra ne şekilde devam edeceği konusunda alınan kararlara ve aynı zamanda Filistin davasıyla ilgili meselelerde sergilenen tavırlara yer verildi.