Filistinli Çocukların Bir SİLAHI Da KALEM

Kudüs’ün doğusunda bulunan ve işgalci İsrail güçlerinin yıkım kararı aldığı Han el-Ahmer bölgesinin tek okulu olan El-Itarat İlköğretim’de eğitim gören Filistinli öğrenciler, 2018-2019 eğitim yılının açılışını vaktinden önce yaparak, İsrail’in yıkım tehdidine direniyor.

Bölgedeki derme çatma barakalar ile 170 öğrencinin eğitim gördüğü okulun tehdit altında olduğunu hatırlatan öğrenciler, bölgede tek olan bu “ilim yuvalarının” yıkılmasına izin vermeyeceklerini ifade ediyor.

Filistinli 7. sınıf öğrencisi Sucud Muhammed, okula erken başladığı için mutlu olduğunu belirterek, “İsrail’in yıkmakla tehdit ettiği okulumuzu korumak için buradayız. Okullarımızı, evlerimizi koruyacağız, yıkmalarına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Bu arada okul duvarlarının, “İlim, doğru yolda gidene nur, saldırana ateştir.” yazılarıyla süslendiği görüldü.

“Sizin silahınız kalem”

Törene katılan Filistin Eğitim ve Öğretim Bakanı Sabri Saydam da işgalci İsrail buldozerlerine “eğitimle” yanıt verdiklerini ve Han el-Ahmer’de hayırseverlerin bağışlarıyla yapılan bu okulda ders yılını erken başlattıklarını söyledi.

Öğrencilere seslenen Saydam, “Sizin silahınız kalem. İşgal güçlerini yenecekseniz. Kalemlerinizdeki kurşunlar onların silahlarından çok daha güçlü.” ifadesini kullandı.

Eğitim yılının açılış töreninde Saydam’ın yanı sıra Kudüs İşleri Bakanı Adnan el-Huseyni, Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Yerleriyle Mücadele Konseyi Başkanı Velid Assaf, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’ndan (UNICEF) bir heyet, diplomatlar ve aktivistler de hazır bulundu.