FİLİSTİN’de Bu Hafta 53 Noktada ÇATIŞMA!

Geçtiğimiz bir hafta içinde işgalcilerin saldırılarından ve baskınlarından dolayı meydana gelen çatışmalarda onlarca Filistinli, işgalcilerin attığı gerçek mermilerle veya lastik mermilerle yaralandı, birçok kişi de atılan gaz bombalarından etkilendi. Tüm hafta boyunca 53 noktada çatışma meydana geldi. Bir işgalci de Filistinlilerin attığı taşlarla yaralandı. Çatışmalarda Filistinliler bazı noktalarda el yapımı patlayıcılar ve molotof kokteylleri kullandılar.

Gazze’de Babu’r-Rahme Cuması adıyla düzenlenen gösterilere işgal güçlerinin saldırıları sebebiyle 18 kişi atılan gerçek mermilerle yaralandı. Birçok kişi de atılan gaz bombalarından etkilendi. İşgalcilerin saldırıları dün Gazze’de 12 noktada saldırı meydana gelmesine sebep oldu.

Perşembe günü Gazze’de ve Batı Yaka’da işgalcilerin saldırılarında atılan gerçek mermilerden dolayı 6 kişi yaralandı. En az 30 kişi de atılan gaz bombalarından dolayı boğulma tehlikesi geçirdi. Perşembe günü 4 noktada çatışma meydana geldi.

Çarşamba günü meydana gelen olaylarda Gazze’de iki Filistinli gerçek mermiyle yaralanırken Kudüs’ün Silvan bölgesinde de bir işgalci Filistinlilerin attığı taşlarla yaralandı. Tubas’ta da Filistinli gençler işgalcilerin üzerine molotof kokteylleri attı. O gün Tubas, Deyr Ebu Meş’al ve Gazze’de toplam sekiz noktada çatışma meydana geldi.

Pazartesi günü Gazze’nin doğusunda üç Filistinli gerçek mermilerle yaralandı. Filistinli gençler de Jabeut yahudi yerleşim merkezi yakınlarında işgal güçlerinin üzerine molotof kokteylleri attı. Bureyc mülteci kampının ve Rafah’ın doğusunda 8 çatışma meydana geldi.

Pazar günü Kalendiya kontrol noktasında işgal güçleri Filistinli bir genç kızı bıçak taşıdığı iddiasıyla tutukladı. Bureyc mülteci kampının doğusunda da 9 noktada çatışmalar meydana geldi ve çatışmalarda Filistinli gençler molotof kokteylleri kullandı.

Cumartesi günü ise Gazze’nin doğusunda iki Filistinli genç gerçek mermiyle, iki kişi de göz yaşartıcı bombanın etkisiyle yaralandı. Han Yunus ve Azun’un doğusunda Filistinli gençlerin yine molotof kokteylleri kullandıkları 6 çatışma meydana geldi.