FİLİSTİNLİ Aile, Kendi EVİNİ Yıkmaya Zorlandı!

İşgal güçleri Kudüs kentinde bir Filistinliyi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle evini yıkmaya mecbur etti.

Yerel kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, işgal güçleri Kudüs’ün güneyindeki Silvan beldesi Aynu’l-Levze Mahallesi sakinlerinden Mecdi Ebu Taye’yi evini yıkmaya zorladı.

Kudüs’teki işgal belediyesi ekipleri Çarşamba günü Ebu Taye’nin evine baskın düzenlemiş ve kendisine evini boşaltması için yarım saat süre vermiş, avukatının girişimleri sonucu yıkım ertelenerek Ebu Taye’ye Pazar gününe kadar evini yıkması gerektiği bildirilmişti.

Ebu Taye, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, işgal belediyesinin evi hakkında verilen yıkım kararını tebliğ ettiğini ve Pazar gününe kadar mühlet verdiğini, kendisi yıkmaması halinde evin belediye ekipleri tarafından yıkılacağını ve yıkım masrafı ödemek zorunda kalacağını söyledi.

Hakkında yıkım kararı verilen evini dört yıl önce inşa ettiğini bildiren Ebu Taye, evde dördü çocuk altı kişilik ailesinin yaşadığını bildirdi.

Ebu Taye, evi hakkındaki yıkım kararının ruhsatsız inşa edildiği gerekçesiyle verilen 55 bin şikel para cezasının ardından alındığını ve cezanın aylık taksitlerini hâlâ ödediğini ifade etti.

Filistinli ailelere inşaat izni vermeyen işgal belediyesi, Kudüslülerin yeni inşa ettikleri ya da genişlettikleri evlerini ve dükkanlarını ruhsatsız inşa edildiği gerekçesiyle yıkıyor.

Bir yandan Filistinlilerin evlerini ve dükkanlarını yıkan işgal yönetimi, diğer yandan da uluslararası toplumun tepkilerine rağmen Filistinlilerden gasp edilen topraklar üzerinde Yahudi yerleşimciler için yeni konutlar inşa etmeyi sürdürüyor.