FİLİSTİN’den ABD’nin Hastane Kararına Tepki

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Washington’un bu yıl Doğu Kudüs’teki hastanelere yapması beklenen 20 milyon dolardan fazla yardımı kesme kararı kınanarak, söz konusu adım “Filistin meselesi ve halkının haklarına karşı başlatılan çetin savaşın yeni bir halkası” şeklinde değerlendirildi.

ABD’nin yeni siyasetinin, Yüzyılın Anlaşması olarak isimlendirilen proje kapsamında, çeşitli zayıf bahaneler ve delillerle, Filistin meselesini tasfiye etmeyi hedeflediği vurgulanan açıklamada, “Bu, tehlikeli ve haksız bir adım. Bu durum yüzlerce Filistinli hastanın hayatını ve ailelerini tehdit ediyor, sağlık sektöründe çalışan binlerce kişinin geleceğini bilinmeze sürüklüyor.” ifadeleri kullanıldı.

Hastanelere yardımın kesilmesinin, en karanlık rejimlerin tarihinde bile nadiren görülen, insanlık dışı ahlaki bir yanlış olduğuna dikkat çekilen açıklamada, ABD şantajını durdurmak için uluslararası bir duruş sergilenmesi çağrısında bulunuldu.

Irkçı İsrail’in Haaretz gazetesine konuşan ve ismi açıklanmayan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Washington’un bu yıl Doğu Kudüs’teki hastanelere yapması beklenen 20 milyon dolardan fazla yardımı kesme kararı aldığını belirtmişti.

Açıklamayı yapan yetkili, Doğu Kudüs’te yaşayan Filistinlilerin hizmet aldığı hastanelere yönelik yardımlara son verme kararının “ABD yönetiminin Filistinlilere yapılacak yardımları azaltma ve diğer önceliklere yatırım yapma” konusundaki yaklaşımının bir parçası olduğunu söylemişti.

Uzmanlar, ABD yönetiminin aldığı bu kararın 430 binden fazla Filistinlinin yaşadığı Doğu Kudüs’teki en az 5 hastanenin hizmetlerini olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Kudüs’te bulunan hastaneler bu kentte yaşayan Filistinlilerin yanı sıra az sayıda da olsa İsrail makamlarının tedavileri için Kudüs’e girişlerine izin verdiği işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze’den gelen hastalara da hizmet sunuyor.