FİLİSTİNLİ Gruplar: Abbas, GAZZE’ye Düşman Gibi Bakıyor

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi yaptığı açılamada, Mahmud Abbas’ın BM’de yaptığı konuşmanın hayal kırıklığı yarattığını belirterek, konuşmanın Filistin davasının karşı karşıya olduğu tehlikeler düzeyinde olmadığını ifade etti.

FHKC açıklamasında “Başkan konuşmasında çeyrek asırdır başarısızlığı kanıtlanan düşmanla sorunu çözmede görüşmeler yolunu takip etme metodu üzerinde durdu. Başkan konuşmasında başta düşmanla görüşmeler olmak üzere ana konuların çözümüne değinmedi. Halbuki o burada herkesin önünde Merkez Konseyi’nin daha önce aldığı ve Siyonist rejimle yapılan anlaşmalardan çekilmesi yönündeki kararları göstererek düşmanla görüşmelerden çekildiğini, işgalciyi tanımaktan vazgeçtiklerini ve Oslo Anlaşması’ndan çekildiklerini duyuracaktı” ifadesini kullandı.

Abbas’ın Gazze’ye yönelik tehditlerini de asla kabul etmediklerini belirten FHKC, bunun asla uzlaşı çabalarına katkı sağlamayacağını, aksine işleri daha da karmaşık hale getireceğini ve Gazze halkının sıkıntısını da artıracağını kaydetti.

Bir tepki de Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi’nden geldi.

FDKC yaptığı açıklamada “Mahmud Abbas’ın BM kurulunda yaptığı konuşma, Filistin halkının beklentilerinin aksine oldu. Çünkü halk onun Merkez Konseyi’nin aldığı kararları hayata geçirme, Yüzyılın Anlaşması’nı reddetme gibi önemli bazı konuları duyurmasını bekliyordu” dedi.