Filistinli 20 GAZETECİ İsrail ESARETİNDE

Bugün yayınladığı bildiride, gazetecileri korumakla ilgili örgütlere seslenen Filistinli Gazeteciler Forumu, Filistinli esir gazetecileri serbest bırakması için işgal rejimine baskı yapılması çağrısında bulundu.

Bildiride, işgal güçlerinin görevlerini yapan ve işgal altındaki olayları takip eden gazetecileri hedef almasına engel olunması talep edildi.

Bildiride ayrıca, Filistinli gazetecilere ve basın özgürlüğüne yönelik ihlallerini sürdüren işgal güçlerinin son olarak Filistin Esirleri Merkezi Müdürü 35 yaşındaki gazeteci Üsame Şahin’i Perşembe günü sabah erken saatlerde Dura kentindeki evine baskın düzenleyerek gözaltına aldığı belirtildi.

Gazeteci Üsame Şahin’in işgal rejimi zindanlarında idari hapis cezasıyla bir yıl alıkonulduğu ve dokuz ay önce serbest bırakıldığı hatırlatıldı.

Şahin’in sağlık sorunları olduğu ve gözaltına alınmadan önce ameliyat olmaya hazırlandığı, işgal güçlerince 7 kez gözaltına alındığı ve toplam 9 yıl işgal zindanlarında esir tutulduğu bildirildi.

İşgal güçlerinin aynı gün 24 yaşındaki gazeteci Musab Hamis Abdülhalık Kafişe’yi de El-Halil’deki evine baskın düzenleyerek gözaltına aldığı kaydedildi.