FİLİSTİNLİ 10 Grubun Temsilcileri RUSYA’da…

Rusya Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nün düzenlediği konferansa katılacak Filistinli on grubun heyetlerinin bugün Moskova’ya ulaşacakları bildirildi.

Yarın başlayacak ve iki gün sürecek konferansta Filistinli gruplar iç sorunların çözümü için görüş alışverişinde bulunacak.

Moskova’daki konferansta Hamas’ı Siyasi Birimi üyeleri Musa Ebu Merzuk ve Hüsam Bedran’ın, Fetih hareketini ise Merkez Komitesi üyeleri Azzam El-Ahmed ve Ruhi Fettuh’un temsil edeceği kaydedildi.

Filistinli gruplar Rusya’da bir araya gelirken Filistin sahasında da başta Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü olmak üzere önemli gelişmeler yaşanıyor.

Bu arada, Amerikalı yetkililer de Yüzyılın Anlaşması projesinin içeriğini açıklamadan hemen önce bazı Arap ülkelerini ziyaret ediyor.

Avrupa Enstitüsü araştırmacılarından Aleksander Shumilin, Rusya’yla iletişiminin devamının Hamas’ın yararına olduğunu söyledi.

Moskova’nın Hamas ile ilişkileri olan sayılı birkaç başkentten biri olduğunu kaydeden Shumilin, Rusya’nın Ortadoğu’da etkili bir devlet olduğunu ve işgal rejimi yanlısı Amerikan tavrını dengelemek için Rusya’nın rolünün zaruri olduğunu belirtti.

Shumilin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rusya’nın Hamas’ı terör örgütü kabul etmediğine, önemli bir siyasi aktör ve Filistin halkının bir parçası gördüğüne dikkat çekti.