FİFA’dan Siyonist İsrail’e Filistin SARI KARTI

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliğine (FIFA) bağlı İsrail’in Filistinli sporcular aleyhindeki ihlallerini izleme komitesi, İsrail’in Filistin’deki spor ve sporcular aleyhinde işlediği ihlallerin uluslararası yasaların ihlali olarak görüldüğünü belirtti.

GÖZAT  HRW’den Mısır ve Siyonist İsrail’e GAZZE ELEŞTİRİSİ

Filistin Futbol Federasyonu Başkanı Cibril er-Racub, Kudüs’ün kuzeyindeki Er-Ram beldesinde düzenlediği basın toplantısında, “FIFA’ya bağlı Gözetim Komitesi, kongreye sunulmak üzere hazırladığı raporda, İsrail’e FIFA’nın kural ve düzenlemelerine bağlı olduğunu kanıtlamak için 6 aylık sarı kart gösterdi.” dedi.

GÖZAT  21 İnsan Hakları Kuruluşundan İsrail'e UNRWA Kınaması

Raporda, İsrail’in Filistin’deki spor ve sporcular aleyhinde devam eden ihlallerinin BM ve uluslararası spor yasalarını ihlali olarak görüldüğünü ifade eden Racub, “Herhangi bir federasyonun, başka ülkelerin sınırları içinde spor faaliyeti yapmasını engelleyen” 72. maddeye göre, İsrail Futbol Federasyonunun söz konusu uyarıyı dikkate almaması durumunda konunun FIFA yönetim kuruluna sevk edileceğini bildirdi.

GÖZAT  İsrail-Arabistan-Bahreyn BM'nin ESCWA Raporunu Engelliyor

Racub, komitenin kararına saygı duyduklarına dikkati çekerek, “Ancak raporda, İsrail’in yasa ihlalleri teyit edildiği göz önüne alınırsa sunulan önerilerin, İsrail Federasyonu’nun FIFA’dan kovulması gibi daha ciddi ve sert olması gerekiyor.” dedi.

Komitenin sunduğu önerinin 11 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan FIFA Kongresi gündemine alınacağı ve hakkında oylama yapılacağını aktaran Racub, şöyle devam etti:

GÖZAT  BM: İsrail, Barışı Tehdit Ediyor

“Filistin Futbol Federasyonu Birliği, İsrail Federasyonunun 1967 Filistin sınırları içinde hiçbir spor faaliyetinde bulunmaması isteğini yineliyor. Ayrıca, Filistin Federasyonunun futbol sporunu geliştirme ve yaygınlaştırma hakkının yanı sıra spor faaliyetlerine yurt dışında da devam edebilme ve spor takımlarını kendi topraklarında karşılama hakkı var.”