FHKC: Hamas, Uzlaşı İçin Samimi Olduğunu Ispatladı

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) siyasi liderlerinden Hani Es-Sevabite, Mısır heyetinin Filistin uzlaşması konusunda Fetih’ten getirdiği mektubun üzerindeki örtüyü kaldırdı.

Sevabite yaptığı basın açıklamasında Mısır heyetinin Fetih liderliğinden Gazze’deki bakanlıkların Muhammed İştiye başkanlığındaki mevcut hükümete devredilmesine dair mektup getirdiğini açıkladı.

Sevabite bakanlıkların tesliminin Mahmud Abbas’ın, Filistinli grupların genel sekreterlerini kapsayacak geçici liderlik konseyinin şekillenmesine temel oluşturacağını ve buna dayalı olarak ulusal birlik hükümeti konusunun araştırılacağını ve kapsamlı bir seçim yapılması için başkanlık kararnamesinin çıkarılacağını ifade etti.

Sevabite Mısırlı heyetin Filistin iç uzlaşması ve İsrail işgal yönetimiyle ateşkes konularıyla ilgili teklifler ve mektuplar getirdiğini belirtti.

Hamas’ın Mısır heyetiyle birlikte yapılan ortak toplantı esnasında direniş gruplarının önünde, iç uzlaşmanın önündeki bütün engelleri aşmak ve bu hususta sorun oluşturan bütün konularda kolaylıklar sağlamak için hazır olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

Sevabite, Mısır heyetinin Fetih liderliğiyle görüşmek ve iç uzlaşma konusunda Filistinli grupların ve bu arada Hamas’ın belirlediği şekli önlerine koymak için Ramallah’a droğru harekete geçtiğini cevapları alıp bugün veya yarın Gazze’ye geri döneceğini belirtti.

İşgal rejimiyle ateşkes konusunda da işgal yönetiminden ilaçların ve tıbbi malzemelerin bölgeye sokulmasının kolaylaştırılması konusunda mektupların getirildiğini ifade etti.

Ayrıca işgal yönetimi tarafının balıkçıların zararlarının karşılanması için yeni teknelerin girmesine izin verme, onların işlerini kolaylaştırma ve teknelerine el konulmuş balıkçıların teknelerinin iadesi konusunda teklifler sunduğunu dile getirdi. Bunun yanı sıra Gazze’nin ticari işleriyle ilgili bazı kolaylıkların sağlanması ve Gazze’ye sokulmasına engel olunan bazı maddelerin girmesine imkan tanınması hakkında önerilerden söz etti.