FHKC: Abbas’ın Daha Çok Adım Atması Lazım!

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın İsrail ile anlaşmaları askıya alma kararında ciddi olduğunu ispat için sekiz adım atmasına ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

FHKC’nin Merkez Kurulu üyesi Mahir Mezher basın açıklamasında, Abbas’ın açıklamasının fiili adımlarla ve toprak üzerinde birtakım uygulamalarla desteklenmeyi gerektirdiğini vurgulayarak, “bizim sloganlara ve ritmik sözlere ihtiyacımız yok” dedi.

Mezher, Filistin halkının zor ve sıkıntılı bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek Abbas’ın açıklamasında ciddiyetini göstermek için işgal rejimiyle güvenlik işbirliğini acil bir şekilde sonlandırarak işe başlaması, sonra siyasi tutukluları derhal serbest bırakması, direnişin elini serbest bırakması, kahramanca sürdürülen Büyük Dönüş Yürüyüşleri’ni Batı Yaka’ya da taşıması gerektiğini hatırlattı.

Mezher bunun ardından siyonist projeye karşı bir strateji geliştirilmesi için lider kadrosunun acil bir toplantı düzenlemesine öncülük edilmesini istedi. Bu arada Gazze’ye uygulanan cezalandırıcı uygulamaların kaldırılması gerektiğine dikkat çekti. Mezher, bunların yanı sıra işgalci askerlerin, subayların ve kumandanların Filistin halkına karşı işledikleri suçlardan dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde dava açılması gerektiğini belirtti.

Mezher atılması gereken adımlardan birinin de başta 4 Mayıs 2011 Anlaşması olmak üzere şimdiye kadar imzalanmış uzlaşma anlaşmalarının uygulamaya geçirilmesi için bir ulusal ittifak hükümeti kurulması olduğunu hatırlattı.

Mezher Başkan Abbas’ın pratiğe dönük adımlar atmaması durumunda aldığı kararın kağıt üzerinde mürekkepten öteye geçemeyeceğini söyledi.