FAS’ta “İsrail’e Hayır” Diyen Aktiviste HAPİS!

Fas İnsan Hakları Koalisyonu adlı bir üst kuruluşun çatısı altında bir araya gelen 21 insan hakları komitesi siyonist işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesine karşı sivil faaliyetlerde bulunduğu için hapse atılan Ahmed Veyheman’ın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Veyheman hakkındaki hapis uygulamasının haksız olduğunu dile getiren insan hakları komiteleri Filistin topraklarını işgal eden İsrail’le ilişkileri normalleştirmenin bütün şekillerine son verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

“İsraillilerin Fas topraklarına karşı barışçıl protestoda hakkın gasp edilmesi” başlığı altında yayınladıkları ortak bildiride bu uygulamanın görüş ve ifade özgürlüğüne açık tecavüz olduğunu dile getirdiler.

Bildirinin Er-Reşidiyye’deki başlangıç mahkemesinin Veyheman’a bir ay hapis ve üç bin dirhem para cezası verilmesi suretiyle kınamada bulunulması kararı vermesi üzerine yayınlandığı ifade edildi.

Veyheman, Ekim 2019’da siyonist işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesine karşı çıkan bir grupla birlikte normalleştirme girişimlerini protesto gösterisi düzenlemesi üzerine gözaltına alınmıştı.

Son dönemde Fas’la işgal rejimi arasında siyasetten, ekonomiye, spordan akademik çalışmalara ve tarımdan sanayiye birçok alanda ilişkilerin geliştirildiği ve işgalcilerin Arfud şehrinde düzenlenen hurma fuarına da katılmalarına imkan tanındığı dile getirildi.