FAS: İsrail İle Görüşmeler 2018 Yılında Başladı

Geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başını çektiği ihanet kervanına Fas da katıldı. Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, “İsrail” ile normalleşme görüşmelerinin 2018 yılında başladığını ve süreci destekleyenlerin başında Fas Kralı 6. Muhammed’in geldiğini bildirdi.

İsrail’in i24news kanalına konuşan Burita, işgalci İsrail’le kurulan bu ilişkilerin Fas’ın Filistin davasını desteklemesi ve savunmasıyla çelişmediğini iddia ederek, Amerika’nın Batı Sahra üzerindeki Fas egemenliğini tanımasından övgüyle söz etti.

İsrail’le ilk görüşmenin 2018’de yapıldığını söyleyen Burita, 6. Muhammed’in, yoğun çabaları sayesinde yürütülen çalışmaların olumlu sonuçlandığını belirterek skandal bir açıklamaya imza etti.

Gazetecilerin, İsrail’le normalleşme anlaşmasının imzalanmasına yönelik perde arkasında sürdürülen gizli görüşmeler kapsamında ABD’de İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşüp görüşmediği sorusuna Bakan Burita, Kral 6. Muhammed’in talimatları doğrultusunda 2018 yılından bu yana İsrail’le birçok temasın olduğunu, Kral’ın ABD başkanıyla yaptığı telefon görüşmelerinde bu konuyu ele aldığını, yine Kral’ın emriyle Faslı heyetlerin hem ABD’li hem de İsrailli yetkililerle bir araya gelmek üzere ABD’ye heyetler gönderdiğini belirterek gizli görüşmeleri ifşa etmiş oldu.

Fas Kralı 6. Muhammed, 10 Aralık’ta yaptığı açıklamayla İsrail ile resmi ikili temasların ve diplomatik ilişkilerin “mümkün olan en kısa süre içerisinde” başlayacağını duyurmuştu.

Fas, bu kararla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan’ın ardından son birkaç ay içinde İsrail’le normalleşme anlaşmasına varan dördüncü Arap ülkesi, Mağrib (Kuzey Afrika) bölgesinde ise ilk ülke oldu.

Diğer taraftan Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), Fas ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasını kınayarak, Filistin davası için bunun bir “hayal kırıklığı” olduğunu belirtti.

Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Fas, ABD ve Siyonist oluşum arasında üçlü anlaşma imzalanmasını kesinlikle reddediyoruz.” ifadelerini kullandı.