Fas Halkı, İsrail İle Normalleşme Adımlarını Protesto Etti

Emperyalist ABD Başkanı Donald Trump’ın ev sahipliğinde Beyaz Saray’da düzenlenen törenle İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında imzalanan normalleşme anlaşması, Fas’ın başkenti Rabat’ta protesto edildi.

Filistin halkını desteklemek ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’in İsrail ile normalleşme anlaşması imzalamasını protesto etmek üzere on binlerce Faslı, ülkenin başkenti Rabat’taki parlamento binası önünde toplandı.

Fas’ta faaliyet gösteren dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine başkentin kalbinde bir araya gelen Faslı göstericiler, “Filistin emanet; normalleşme ihanettir” yazılı dövizler taşıdı.

Sık sık “ihanet anlaşmasına hayır”, “işgale hayır, normalleşmeye hayır”, “Filistin satılık değildir” sloganları atan göstericiler, Filistin bayrakları taşıyarak destek açıklamalarında bulundu.

Göstericiler, işbirlikçi Arap devlet yöneticilerin, kendi koltuklarını garantiye almak için Filistin davasını sattıklarını ifade etti.

Diğer taraftan protesto gösterisine, Fas’ın önde gelen siyasi pati ve İslami cemaatlerin temsilcileri katılım sağladı.

Gösteriye ilişkin paylaşılan yazılı açıklamada, “ABD’nin gözetiminde Siyonist düşmanla BAE ve Bahreyn yöneticilerinin yaptığı ihanet ve normalleşme anlaşmasının reddedildiği” ifade edildi.

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında varılan “ilişkilerin normalleştirilmesine” yönelik söz konusu anlaşmalar 15 Eylül’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle imzalanmıştı.