Fas Da Filistin’in Sırtına Zehirli Hançer Vurdu

Hamas parlamento grubu olan Değişim ve Islah Grubu’nun başkanı milletvekili Dr. Mahmud ez-Zehhar, Fas’ın işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme kararı almasının Filistin davasına ve genellikle ümmete saplanmış zehirli bir hançer olduğunu dile getirdi.

Zehhar, Fas’ın İsrail işgal rejimiyle ilişkilerini normalleştirmesine tepki amacıyla Meclis’in Gazze’deki binasında düzenlenen parlamento oturumunda yaptığı konuşmada Fas’ın işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme kararı almasının Filistin halkına ve onun haklı davasına yeni bir hançer saplanması anlamına geldiğine dikkat çekti.

Zehhar, bu kararın Fas topraklarından gelerek kutsal şehirde hayatlarını feda eden ve burayı ihya eden böylece Kudüs’ün mahallelerinden birinin Mağribliler (Faslılar) Mahallesi, Mescidi Aksa’nın kapılarından birinin de Mağribliler Kapısı olarak adlandırılmasına vesile olan şehitlerin hatıralarına ihanet olduğunu vurguladı. “Kudüs’teki Mağribliler Kapısı, işgalciyle ilişkileri normalleştirme ihanetinden beridir” dedi.

Zehhar, Fas’ta normalleştirmeye karşı duran ve bu konuda açık tavır koyan bütün bilimsel, siyasi, toplumsal ve kültürel çevrelerin ve kuruluşların özgür tutumlarını da takdir ettiklerini ve selamladıklarını dile getirdi.

İşgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesinin Arap ve İslam toplumlarının iradesinden uzaklaşma, ilkelerinden kayma anlamı taşıdığını belirten Zehhar; “Bu normalleştirme faaliyeti Kudüs’e ve halkına hıyanet, aynı zamanda Fas’ın yüklenmiş olduğu Kudüs emanetinin de zayi edilmesidir” dedi.

Zehhar’ın konuşmasında Fas’ın üstlenmiş olduğu Kudüs emaneti ile kastettiği ise bu ülkenin, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Kudüs Komitesi’nin başkanlığını üstlenmiş olması.