Facebook Yine İsrail İçin Görevini Yaptı

Kapatılan sayfaların arasında herhangi bir siyasi bağlılığı olmayan Filistinli aktivistlerin sayfalarının da bulunduğu haber verildi. Kapatılan sayfaların büyük çoğunluğu Batı Yaka bölgesinde çalışma yürüten Filistinlilere ait.

Facebook’un tarihindeki en kapsamlı sayfa kapatma atağı olarak tanımlanan dün geceki atakta Hamas’a ve taraftarlarına ait 90, bağımsız Filistinli aktivistlere ait de 30 sayfanın kapatıldığı haber verildi. Bunun da Batı Yaka bölgesinden Filistin davasının sesi olmaya çalışan tüm sayfaların tamamen ayıklanması girişimi olduğu ifade ediliyor.

Verilen bilgilere göre Facebook’un böyle bir atağa geçmesi, Hamas’ın askerî kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın ilk mühendisi Yahya Ayyaş’ın şehit edilmesinin 21. yıl dönümü münasebetiyle “Sen de Ayyaş gibi ol” başlıklı bir sayfa açılması ve sayfanın geniş çaplı ilgi görmesi üzerine gerçekleşti.

“Sen de Ayyaş gibi ol” sayfası 5 Ocak Perşembe günü açıldı ve çok kısa süre içinde büyük bir ilgi gördü. Çok sayıda sosyal medya sayfası üzerinden de söz konusu sayfaya bağlantı sağlandı.

Facebook’un bu sayfa kapatma atağının Siyonist işgal rejiminin talepleri doğrultusunda ve onun isteklerine bağlı olarak gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.