FACEBOOK’ta Kışkırtıcılık İddiasıyla FİLİSTİN’de 500 Gözaltı

Yeni icat edilen suçlar arasında Facebook paylaşımları aracılığıyla işgalciler aleyhinde kışkırtıcılık yapmak olduğunu belirten Filistin Esirleri Araştırma Merkezi, aralarında kadınların ve çocukların da olduğu 500 kişinin bu gerekçeyle gözaltına alındığını açıkladı.

Merkez basın sözcüsü Riyad El-Eşkar, Kudüs İntifadası’nın patlak vermesinden sonra işgal güçlerinin sosyal paylaşım sitelerinde yaptıkları paylaşımları Filistinlileri gözaltına almak için aleyhlerinde delil olarak kullandığını belirtti.

El-Eşkar, aralarında kadınların, çocukların ve gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda kişiye sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle fiili ve idari hapis cezalar verildiğini bildirdi.

İşgal güçlerinin Filistinlilerin tüm paylaşımlarını takip için özel bir ekip kurduğuna dikkat çekerek, şehitlerin resimlerini ve vasiyetlerini, işgal güçlerinin ihlallerini deşifre eden videoları ve direnişe davet eden ifadeleri yayınlamanın suç kabul edildiğini kaydetti.

El-Eşkar, işgal rejimi askeri savcılığının sosyal medya aracılığıyla kışkırtıcılık yapma ithamıyla yargılanan kişi hakkında paylaşımlarını içeren dosyalar sunduğunu, işgal mahkemelerinin üç yıl içerisinde kışkırtıcılık yapma suçundan gözaltına alınanlar aleyhinde yüzlerce karar verdiğini bildirdi.