Etiyopya’dan Yüzlerce Yahudi İşgalci Filistin’e Geldi

İsrail medyasında yer alan bilgilere göre, işgal altındaki Filistin topraklarının demografik yapısını değiştirme hedefi doğrultusunda yüzlerce Etiyopya asıllı Falaşa Yahudisi itibariyle Tel Aviv’e vardı.

Yerel kaynaklar, ülkeye getirilen Etiyopya asıllı Falaşa Yahudileri Uluslararası Ben Gurion Havalimanı’nda karşılayanlar arasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mavi-Beyaz ittifakı lideri ve Savunma Bakanı Benny Gantz, İsrail’in Etiyopya asıllı Aliyah (Yahudi göçü) ve Entegrasyon Bakanı Pnina Tamano-Shata’nın yer aldığını belirtti.

İsrail işgal rejiminin çıkardığı Yahudi dönüşü kanunu bağlamında İsrail’e getirilen ve aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu Falaşa Yahudileri, uçaktan ellerindeki küçük İsrail bayraklarını sallayarak indi.

İsrail’in Siyonist Başbakanı Netanyahu 9 Ekim’de Etiyopyalı mevkidaşı Abiy Ahmed ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinden sonra Etiyopyalı 2 bin Yahudi’yi ülkeye getirmeyi planladığını açıklamıştı.

İsrail’deki Etiyopya asıllı Yahudilerin sayısı 140 bini geçiyor. 1984 ve 1991 yıllarında yaklaşık 80 bin Etiyopyalı Yahudi, İsrail’e göç etmişti. Uzun yıllar dışa kapalı şekilde yaşayan Etiyopyalı Yahudiler, İsrail dini otoriteleri tarafından geç bir dönemde tanınmıştı.

Yahudi olmayan Etiyopyalılar tarafından Amharca “sürgündekiler” ya da “yabancılar” anlamına gelen aşağılayıcı bir kelime olan “Falaşa” ya da “Beta Israel” olarak adlandırılan Etiyopyalı Yahudiler, geçen yıllarda da İsrail’de ırkçılık ve ayrımcılığa maruz kaldıkları gerekçesiyle gösteriler düzenlemişti.