ESKİ Esir El-Mişni, ESİR Oğlunu Göremeden Vefat Etti

Musa El-Mişni’yi El-Halil’de kalabalık bir kitle son yolculuğuna uğurlarken, yakın dostları onun fedakârlıklarını ve direnişçi çizgisini anlatıp takdirlerini ifade ettiler.

Musa El-Mişni Eylül 2011 tarihinde zindandaki oğlunu ziyarete giderken işgal güçleri tarafından göz altına alınıp zindana atıldı.

Bir yıla yakın mahkemelerle zindan arasında mekik dokuyan esir içerde yaşadığı kalp hastalığı nedeniyle ameliyat oldu. Ameliyattan sonra hasta olarak zindandan çıktı. Başından ve midesinden sürekli şikayetçi olan esire doktorlar kanser olduğunu söylediler.

Buna rağmen işgal rejimi El-Mişni’nin zindandaki oğlunu ziyaret etmesine izin vermediler. Evinde kalan ve kendisinin ziyaret edilesinden mahrum edilen eski esir dün (27 Eylül Perşembe) evinde Hakkın rahmetine kavuştu.

Oğul Nayif Musa Halayika El-Mişni ise 14 yıldır işgal zindanlarında tutuluyor. Hamas ve onun askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları’na mensup olma suçlamasıyla 11 Ağustos 2004’te tutuklandı.

İki aylık işkence dolu bir süreçten sonra mahkemeye çıkarılan Halayika’ya 19 yıl hapis cezası verildi.

Nayif tutuklanmadan önce aynı yıl içinde işgal güçlerinin aynı semtte başka bir genci tutuklama girişim esnasında sağ bacağından ağır yaralanmıştı.