Esirleri Kurtarmak, Hamas ve Kassam’ın Önceliğidir…

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) eski Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, işgal zindanlarındaki kahraman Filistinli esirlerin sorunlarını çözmedeki başarılarını ele aldı.

Medeniyetler Merkezi’ne verdiği özel röportajda Hamaslı lider Meşal, Hamas Siyasi Büro bünyesinde Esirler Basın Ofisi’nin varlığına dikkat çekerek, bunun, direniş hareketi Hamas’ın ve yöneticilerinin fiili olarak da esirler konusuna ne denli önem verdiğini gözler önüne serdiğini ifade etti.

Hamas’ın önde gelen isimlerinden olan Meşal, Filistin davasını ve mukaddes topraklarını müdafaa etme yolunda tutuklanan esirler ile ailelerinin her türlü insani ihtiyaçlarını karşılamak üzere Esirlere ve Ailelerine Vefa Kasası isminde bir fon merkezi kurduklarını belirtti.

Filistin için ortaya koyulan hiçbir fedakarlığın meyvesiz kalmayacağını ve son nefeslerine kadar işgalcilere karşı direniş mücadelesini sürdüreceklerini söyleyen Meşal, esirlerin kurtarılması hususunun, Hamas, Kassam Tugayları ve Filistin direniş grupları liderlerinin zihin dünyalarının merkezinde yer aldığını vurguladı.

Meşal, İsrail zindanlarına mahkum edilen Filistinli esirleri hem maddi hem de manevi olarak desteklemenin yanı sıra dışardaki ailelerinin mümkün mertebe tüm ihtiyaçlarını karşıladıklarının ve onları hiçbir zaman yalnız bırakmayacaklarının altını çizdi.

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs salgını nedeniyle vefat eden Filistin direnişi sembollerinden ve özgürleştirilmiş eski esirlerden Şeyh Ömer el-Bergusi’nin azim ve gayretine değinen Meşal, onun hayatının büyük bir kısmını işgal zindanlarında geçirdiğini hatırlatarak, gerek esaret gerekse de hürriyet yaşantısında daima sabırlı, kararlı ve azimli olmayı bildiğini ifade etti.

Ayrıca Meşal, Şeyh Ömer el-Bergusi’nin, şu anda esir olan Asım el-Bergusi ile işgal güçleri tarafından şehit edilen Salih’in babası ve esirlerin önderi olarak bilinen Nail el-Bergusi’nin kardeşi olduğunu söyledi.

Üç hafta önce Kovid-19 hastalığına yakalanan özgürleştirilmiş eski esir el-Bergusi, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine Ramallah’ın doğusundaki Hugo Chavez Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı. Hamas liderlerinden el-Bergusi, 25 Mart Perşembe öğle vakti koronavirüs nedeniyle vefat etti.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinin kuzeybatısında yer alan Kuber köyünde toplanan binlerce Filistinli, Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın Batı Şeria’daki kurucularından ve direnişin öncülerinden Şeyh Ömer el-Bergusi’yi toprağa verdi.