ESİRLERE ZORLA YEMEK Kanunu Hukuka Aykırı

Merkezin basın sözcüsü Riyad El-Eşkar yaptığı açıklamada “Siyonist işgal rejimi parlamentosu Knesset 30 Haziran 2015 tarihinde esirlere zorla yemek yedirme kanunu 40 ret oya karşılık 46 oyla kabul etti. Hâlbuki kabul edilen kanun zorla yedirmeyi gayri ahlaki bir muamele, işkence türlerinden bir tür ve aşağılama kabul eden bütün beşeri sözleşmelere ve hukuka aykırıdır. Buna Siyonist Doktorlar Sendikasına bağlı doktorlar bile karşı çıkıp kanunu uygulamaktan kaçındılar” dedi.

Siyonist işgal rejiminin uzun süre bir şey yemeyen ve içmeyen esirleri kurtardığını söylemekle dünya kamuoyunu kandırmaya çalıştığını hatırlatan El-Eşkar, “Hâlbuki bu iddialar yalandan ibarettir. Çünkü zorla yedirmenin bizzat kendisi esirlerin hayatını tehlikeye sokuyor. Çünkü esirler zorla yemek yedirmeye karşı direniyorlar ve bunu kabul etmiyorlar. Bazen bu durum onların şehadetine bile neden oluyor” ifadesini kullandı.

Zorla yemek yedirmenin ağır sonuçlarına dikkat çeken El-Eşkar şu bilgileri verdi:

“Zorla yemek yedirme, esiri zor ve güç kullanarak yemek yemeye veya sıvı almaya zorlamak demektir. Elleri ve ayakları bağlı ya da elleri gardiyanlar ve başka görevliler tarafından tutulup kafası da hareket etmeyecek şekilde sabitledikten sonra bir başkası tarafından plastik tüplerdeki sıvı burnundan enjekte ediliyor ve mideye ulaşması için pompalanıyor.

Bu uygulama sonucunda esirin hayatı tehlikeye giriyor. Hortumun zorla sokulması ve sıvının basınçla verilmesi sonucu burunda, boğazda, mide ve akciğerde kanamalar meydana geliyor. Ani ve baskı uygulanarak yapılan işlem neticesinde boğulma riski de bulunmaktadır. Mideye değil de akciğere sıvının kaçması daha sonra ağır hastalıklara sebebiyet verebiliyor”.

1980 ve 1983 yıllarında da zorla yemek yedirildiğine dikkat çeken El-Eşkar, o zaman 3 esirin şehit olmasından sonra uygulamaya son verildiğini söyledi.