ESİR Heyetinden ABBAS’a Maaş Protestosu

Esir Hareketi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, ailelerinin haklarını geri alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade ederek, ailelerinin haklarına el koyanların hâlâ ortaya çıkıp işledikleri bu suçu halka açıkça söyleme niyetinde olmadıklarına dikkat çekti.

Milli hareketlere ve ilgili çevrelere çağrıda bulunan Esir Hareketi, taleplerinin daha yüksek sesle duyurulmasını ve Filistin halkının kutsallarına dokunmaktan utanmaz hale gelenlere karşı seslerini yükseltmelerini istedi.

Esir Hareketi, davalarına destek olanları selamlayarak, Filistin halkına haklı davaları etrafında kenetlenmesi çağrısında bulundu.

İşgal rejimi zindanlarında tutulan Filistinli esirler, Filistin Yönetimi’nin maaşlarını ve ailelerinin ödeneklerini kesmesini protesto için aşamalı olarak açlık grevine başlama kararı aldı.

İşgal rejimi zindanlarındaki Esir Hareketi, Çarşamba günü konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride, “Şu andan itibaren açlık grevine başlayacağız ve midelerimizle haykıracağız” ifadesine yer verildi.

Kendilerinden bundan sonra “temenni ederiz”, “rica ederiz” ve benzeri sözler işitilmeyeceğini ifade eden esirler, ailelerinin el konulan ödeneklerinin geri iade edileceğine dair açık bir karar istediklerini ve taleplerine olumlu cevap alıncaya kadar açlık grevi eylemini sürdüreceklerini bildirdi.

Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi, Nisan 2017’de Gazze Şeridi’ne bir dizi yaptırım uygulama kararı aldı.

Yaptırımlar kapsamında memur maaşlarında kesinti yapan ve Gazze Şeridi’ne verilen elektriği azaltan Filistin Yönetimi, binlerce memuru zorla erken emekliliğe sevk etti ve hastaların tedavi için Gazze Şeridi dışına sevklerini durdurdu.

Filistin Yönetimi’nin Gazze Şeridi’ne uyguladığı yaptırımlardan biri de Gazzeli esirlerin ailelerine tahsis edilen ödeneklerin durdurulması oldu.