Esir El-Gig: Serbest Kalana Kadar AÇLIK GREVİNE DEVAM!

Filistinli esir gazeteci Muhammed El-Gig, en ufak sağlık koşullarından yoksun tek kişilik bir hücrede tutulduğunu ve sağlık kontrolünden geçirilmeyi reddettiğini açıkladı.

Filistinli Esir Kulübü’nün yayınladığı bildiriye göre El-Gig, 6 Şubat’ta başladığı açlık grevini keyfi idari hapis cezası sona erdirilip serbest bırakılıncaya kadar sürdürmeye kararlı olduğunu söyledi.

GÖZAT  Bahr: İsrail, Direnişin ESİR TAKASI Şartlarına Mecbur Olacak

Esir Kulübü avukatının Filistinli esir gazeteciyi Er-Ramle Cezaevi’nde ziyaretinin ardından yayınlanan bildiride, El-Gig’in tüm vücut kaslarında ağrılar olduğu, kilo kaybettiği, baş dönmesi bulunduğu ve sarı sıvı kustuğu ifade edildi.

İşgal güçleri işgal zindanlarında toplam altı yıl kalan Filistinli gazeteci Muhammed El-Gig’i 15 Ocak’ta yeniden gözaltına alarak üç ay idari hapis cezasıyla cezalandırdı.

GÖZAT  Kassam Sözcüsü Ebu Ubeyde: ESİRLERİMİZE VEFALIYIZ

Filistinli insan hakları örgütlerinin raporlarında, idari hapis cezasını protesto için 24 gündür açlık grevinde olan El-Gig’in sağlık durumunun kötüye gittiği bildirildi.

Gazeteci El-Gig, daha önce de idari hapis cezasını protesto için açlık grevi eylemi yapmış ve Kasım 2015’te başladığı eylemi 94 gün sonra serbest bırakılacağına dair aldığı taahhüt üzerine sona erdirmişti.