ESİR El-Avivi 57 Gündür AÇLIK Grevinde

Filistin’in Batı Yaka bölgesindeki El-Halil şehrinden olan 35 yaşındaki esir Hasan Muhammed El-Avivi 57 gündür açlık grevine devam ediyor.

El-Avivi’nin açlık grevini kendisine yönelik herhangi bir ithamda bulunulmaksızın sırf idari tutuklama ile haksız bir şekilde tutuklu bulundurulmasını protesto amacıyla sürdürdüğü ifade edildi. El-Avivi’nin sağlık durumunun tehlikeli bir şekilde kötüleştiği bildirildi.

Filistinli esirin Filistin’i saran sıcak dalgasından dolayı bulunduğu cezaevinde ısı derecesinin yükselmesine rağmen isteklerini kabul ettirinceye kadar açlık grevini sürdürmekte ısrarlı olduğu belirtildi. Esir El-Avivi idari tutuklamanın son bulmasını ve kendisinin serbest bırakılmasını istiyor.

Esir, Ramazan orucunu sadece akşamları tuzlu su ile iftar ederek tutuyor.

Siyonist işgal yönetiminin Filistinlilere özel olarak uyguladığı “idari tutuklama” sistemine göre bir işgal savcısı hiçbir ithamda bulunmadan bir Filistinliyi altı ay süreyle tutuklayabiliyor. Bu sürenin dolmasından sonra savcının tutukluluk süresini uzatması ve uzatma işlemini on kez tekrar etmesi mümkün.