Home / Filistin / Filistinli Esirler / ESİR Ailelerinden ABBAS Yönetimine Tepki

ESİR Ailelerinden ABBAS Yönetimine Tepki

Batı Yaka’daki Siyasi Tutuklu Aileleri Komisyonu, Filistin Yönetimine bağlı güçlerin geçen Ağustos ayında 349 hak ihlali gerçekleştirdiğini, bu ihlallerden 86’sının tutuklama, 46’sının ifadeye çağırma ve 113’ünün ise gözaltı olduğunu belirtti.

Siyasi Tutuklu Aileleri Komisyonu Ağustos ayıyla ilgili raporunu bugün yayınladı.

Raporda Siyasi Tutuklu Aileleri Komisyonu, Filistin Yönetimine bağlı güçlerin geçen ayda esir yakınlarının evlerine 33 kez baskın yaptığını, 27 kez özgürlükleri bastırdığını ve 14 vatandaşa ait özel eşyaya el koyduğunu ifade etti.

Rapora göre, haksız yere tutuklandıkları için 7 tutuklu açlık grevine girerken, cezaevinde olan tutuklulardan ikisinin sağlık durumu kötüye gidiyor. Üç tutuklu da zoraki emekli edilmeleri ve görevden alınmaları yüzünden görevlerini kaybetti.

Filistin Yönetimi güçlerinin ihlallerinden daha önce özgürlüğe kavuşmuş 70 kişi etkilendiği, bunlardan 52 kişinin eski tutuklu, 22’sinin üniversite öğrencisi, 3’ünün öğretmen, 7’isinin gazeteci, 21’inin aktivist, 11’inin memur veya üniversite hocası ve 4’ünün mühendis olduğu belirtildi.

Bölgelere göre dağılımı yapan Komisyon, liste başını El-Halil şehrinin çektiğini hatırlatarak, burada 114 ihlal gerçekleştiğini belirtti. Bunun sonucunda 29 kişinin tutuklandığını ve 11 kişinin ifadeye çağrıldığını kaydetti.