Ermenistan’ın Siyonist İsrail İlişkileri Güçleniyor

Ermenistan hükümeti birçok Ermeni uzmanın Siyonist Rejim İsrail’e yakınlaşmayı doğru bulmadığı sırada işgal altındaki topraklarda Ermenistan büyükelçiliğini açmıştır.

Irkçı Siyonist Rejim İsrail’in  Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyeti gibi Müslüman devletler ile  ilişki kurma hedefleri ve geçmişinden yola çıkarak kuşkusuz Siyonist Rejim şimdi de Ermenistan ile  ilişkilerini resmileştirip Ermenistan büyükelçiliğini Telaviv’de açtırarak  büyük arzularından birine kavuşmuş ve hem de Azerbaycan Cumhuriyetindeki İlham Aliyev hükümetine büyük ihanette bulunmuştur. 

İlham Aliyev hükümeti şimdiye dek bu alanda resmi bir tutum sergilemese de ancak çoğu Azeri siyasetçiler ve uzmanlar bu hususta kaygılı olduklarını belirtmişlerdir. Bu kaygı verici durumda  Bakü makamları ve  Siyonist Rejim ile ilişkilerin pekiştirilmesini Karabağ sorunun çözülmesi ve bu ülkenin milli çıkarları lehinde olduğunu düşünen Azeri siyasetçilerin  yıllarca Azerbaycan milleti ve devleti ile dostluk taslayan  asıl düşmanlarını tanıdıkları umut edilmektedir. 

Buna rağmen  kimi Azeri siyasetçiler,   Siyonist Rejim İsrail’in  İlham Aliyev hükümetine ihanetlerini düşünmeleri yerine,  bu kirli rejimi aklamaya ve beraat ettirmek istiyorlar. 

Örneğin  Azerbaycan Cumhuriyeti milli meclisi temsilcisi Ferec Kuliyev  siyasi bir uzman olarak  daha önce  Ermenistan’ın işgal altındaki topraklardaki büyükelçiliğinin açılışı dolayısı ile  Bakü Haber sitesine yaptığı konuşmada şöyle demişti:

“Gerçekte Ermenistan  kendi milli çıkarları çerçevesinde hareket etmektedir. Ermenistan hükümeti Azerbaycan Cumhuriyeti’nin dostu sayılan ülkeler ile ilişkilerini geliştirmek istiyor. Erivan makamları  dostlarını arttırarak , düşmanları ve muhaliflerini azaltmak istiyorlar. Biz ise Ermenistan ile İsrail arasındaki  anlaşmayı kaldıramayız.”

Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşı bu siyasi uzmanı İlham Aliyev’i  Ermenistan ile Siyonist Rejim’de büyükelçilik açma hususunda rekabete girmesini tavsiye etmesine rağmen  kuşkusuz Siyonist Rejim  makamları   Azeri makamların görüşlerine ve baskılarına hiçbir tepki göstermeyecek ve hatta Ermenistan’ın Karabağ hususundaki kimi isteklerine de boyun eğecektir. 

Gerçekte Ermenistan büyükelçiliğinin işgal altındaki topraklarda açılması  Siyonist Rejim İsrail ve Ermenistan arasında  Karabağ’daki hakimiyet konusunda tehlikeli bir anlaşmanın sağlandığını gösteriyor.  Gerçekte  Bakü makamları da BMT Güvenlik Konseyi tarafından çıkarılan kararlara rağmen  kendi topraklarını kurtarmaktan aciz ve mahrum kalacaklarını biliyorlar.  

Azerbaycan Cumhuriyetine indirilen bu muhtemel darbeye karşılık ise Ermenistan büyükelçiliğinin işgal altındaki topraklarda açılması da düşündürücü ve üzerinde durulması gereken bir husus olmuştur.  

Özellikle de katliamlar konusundaki suçlamalar ve İsrail ile ilişkilerin 1992 yılından itibaren yaptırımlar gölgesinde devam etmesi ve sonuçta şimdi de Ermenistan büyükelçiliğinin Telaviv’de açılması çocuk katili Siyonist İsrail karşısında da  büyük bir geri adım sayılacak. Bu durum ise Erivan eski hükümet makamlarının ifadeleri ile çelişmektedir. 

Genel olarak Kritik bölgesel ve küresel koşullarda Ermenistan hükümetinin Siyonist Rejim İsrail’in sırf kendi insanlık dışı hedefleri peşinden koştuğunu ve koşacağını ve Ermenistan ile ilişkilerini geliştirmekten hedefinin de  Kafkasya bölgesinde yeni bir Hıristiyan hükümetini kendi yanına alması olduğunu ve bu stratejik alanda sırf kendi çıkarlarını düşündüğünü söylenebilir.