Endonezya Halkından, BAE-İsrail Anlaşmasına Tepki

Endonezya’daki sivil toplum kuruluşları, Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasında yapılan normalleşme anlaşmasını kınayarak bu anlaşmanın Filistin davasına yönelik işlenmiş bir suç olduğunu belirtti.

30 sivil toplum kuruluşundan oluşan “Özgür Beytülmakdis Endonezya Koalisyonu” yaptığı açıklamada, “Siyonist İsrail ile yapılacak herhangi bir normalleşme anlaşması kültürel ve diplomatik bir suç niteliğindedir. Ayrıca, İsrail ile anlaşan devletler, İsrail’in Filistinlilere yönelik işlediği suçlar hususunda da onunla ortak sayılır.” ifadelerine yer verdi.

Özgür Beytülmakdis Endonezya Koalisyonu lideri Bahtiyar Nasir, işgalci İsrail ile normalleşme anlaşmasını yapan kuruluş ve devletlerin, sömürgeciliği, zulmü ve öldürmeyi de doğal gördüklerini söyledi.

Sivil toplum kuruluşları, başta İslam dünyasındaki liderler olmak üzere dünya liderlerini, Filistin sorunlarının adil bir şekilde çözülmesini sağlamaya ve İsrail tarafından yapılan maddi tekliflere kolayca boyun eğmemeye çağırdı.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos’ta İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Ramallah’taki Filistin Yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin İsrail ile yaptığı anlaşmayı, Kudüs, Mescidi Aksa ve Filistin davasına ihanet olarak nitelendirerek, Hamas ve İslami Cihad Hareketleri gibi tepki gösterdi.