Elçiliği Kudüs’e Taşıyacak Ülkelere İsrail’den Rüşvet

İşgal rejiminde yayınlanan Israel Hayom gazetesi, işgal rejimi Dışişleri Bakanı Israel Katz’ın hükümete yakında büyükelçiliklerin Kudüs’e taşınmasını teşvik için bir plan sunacağını yazdı.

Gazete, sayısında yer alan konuyla ilgili haberde, planın büyükelçiliklerin Kudüs’e taşınmasını “bir numaralı milli, siyasi ve stratejik hedef” olarak nitelendirdiği belirtildi.

Haberde, Katz’ın ülkeleri büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımaya teşvik için bir dizi öneri planladığı kaydedildi.

Gazete, Katz’ın Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturduğunda büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımaya istekli fakat işgal rejiminden karşılık bekleyen birçok ülke olduğunu fark ettiğini öne sürdü.

Haberde ayrıca bazı ülkelerin kalkınma ve ekonomi alanında yardım istediği, bazılarının Amerika’da kendilerine kapıların açılmasını talep ettiği, büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının ekonomik yükünün karşılanması isteğinde bulunduğu ifade edildi.

Gazete, yakında hükümete sunulacak planda Katz’ın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacak ülkelere yardım için 50 milyon şikel (15 milyon dolar) önerdiğini bildirdi.

Haberde, tahsis edilecek yeni meblağın arazi satın alımı, büyükelçilik binası ve büyükelçinin konutunun inşası gibi işlerde kullanılacağı öne sürüldü.