El-Hayye: GAZZE’de Yönetim Tamamen DEVREDİLDİ

Halil El-Hayye, dün akşam El-Aksa televizyonunda konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Hamas’ın geçmiş uzlaşı anlaşmalarında bölünmüşlüğün sona ermesi için bir dizi taviz verdiğini söyledi.

Aralık ayı başında Hamas ve Fetih heyetlerinin yeniden bir araya gelerek o ana kadar atılan adımları değerlendireceklerini kaydeden El-Hayye, Mısırlıların her dosyayı yakından takip ettiklerini fakat ayrıntılara müdahale etmediklerini bildirdi.

El-Hayye, güvenlik birimleri konusunun Mısır tarafından takip edildiğini ve belirlenecek planın onay için kendilerine de sunulacağını söyledi.

Hükümetin kapıların kontrolünün kendisinde olmasını ve kapılardan elde edilecek gelirin de hazineye aktarılmasını istediğini ifade eden El-Hayye, bununla birlikte memur maaşlarının da tümüyle hükümet tarafından ödeneceğini bildirdi.

El-Hayye, hükümetten Eylül ve Ekim maaşlarını ödemesini beklediklerini, bunun gerçekleşmemesi halinde iki ayın maaşlarının Gazze bütçesinden ödeneceğini fakat Kasım maaşlarının hükümet tarafından ödeneceğini belirtti.