EL-HALİL’de Geçen Ay 80 Filistinliye Gözaltı

Raporda, işgal güçlerinin geçen ay El-Halil’de Filistinli üç kadını gözaltına aldığı belirtilerek, söz konusu kadınlardan İsra Hıdır Lafi Ğuneymat’ın hâlâ işgal rejimi zindanlarında tutulduğu, esirler Hena Misk ve Rana Duveyk’in ise serbest bırakıldığı kaydedildi.

Filistinli Esir Kulübü, işgal güçlerinin geçen ay El-Halil vilayeti sakini esirler hakkında 24 yeni idari hapis cezası kararı çıkardığını ve 13 esirin de idari hapis cezasını uzattığını bildirdi.

Raporda, El-Halil vilayeti sakini esirlerden 15’inin çeşitli hastalıklardan muzdarip olduğu ve birinin de yaralı olduğu, esir Halil Cebarin’in gözaltına alındığı sırada birkaç kurşunla yaralandığı belirtildi.

Raporda ayrıca, işgal güçlerinin geçen ay El-Halil’de on öğrenciyi ve on çocuğu gözaltına aldığı, gözaltına alınan öğrencilerden ve çocuklardan 15’inin Askalan sorgu merkezine sevk edildiği ifade edildi.

Filistin Esir Kulübü, El-Halil vilayetinin işgal güçlerinin yoğun baskısına maruz kaldığını, sürekli evlere baskın düzenleyen işgal askerlerinin evlerde bulunan eşyalara zarar verdiklerini ve esirleri gözaltına alırken darp ettiklerini açıkladı.