El-Ceda’nın Açlık Grevi Zafer İle Sonuçlandı

Mehcetu’l-Quds Esirler, Şehitler ve Gaziler Müessesesi, Cenin’e bağlı Burgin beldesi sakinlerinden 31 yaşındaki esir Nasır Zeydan Muhammed El-Ceda’ın işgal yönetimiyle vardığı anlaşmanın ardından açlık grevine son verdiğini açıkladı.

Müessese, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal yönetiminin en fazla bir yıl olmak üzere idari hapis cezası için sınırlama getirmeyi ve en geç Temmuz 2020’de Filistinli esiri serbest bırakmayı kabul ettiğini ifade etti.

Bildiride, açlık grevindeki esir El-Ceda’ın su içmeyi bırakması üzerine iki gün önce sağlık durumunun iyice kötüleştiği ve kritik bir aşamaya ulaştığı, bilincini kaybedip yere düştüğü ve başından yaralandığı kaydedildi.

Filistinli esirin kötü kokulu sarı bir madde kusmaya başladığı ve şiddetli baş dönmesi yaşadığı, vücudunun iyice zayıf düştüğü, ayaklarında ve mafsallarında ağrı hissettiği, suyu dahi az miktarda ve güçlükle içebilir duruma geldiği belirtilen bildiride, El-Ceda’ın 43 gün sonra açlık grevine son vermesinin işgal rejimine ve istihbaratına karşı Esir Hareketi’nin kazandığı yeni bir zafer olduğu dile getirildi.

İşgal güçleri, 4 Temmuz’da kardeşi Eşref’le birlikte gözaltına aldığı Nasır El-Ceda’a idari hapis cezası vermiş ve Filistinli esir cezayı protesto için 8 Ağustos’ta açlık grevine başlamıştı.