El-Berdevil: Uzlaşı Yolunda İlerleyeceğiz

Hamas Siyasi Birimi üyesi Salah El-Berdevil, uzlaşının Hamas hareketinin aldığı stratejik bir karar olduğunu belirterek, onu sonuna kadar uygulamakta kararlı olduğunu ifade etti.

Hamas dün Gazze’nin güneyinde yer alan Rafah şehrinde “Ulusal uzlaşı: Kapsamlı bir ulusal vizyon” başlığıyla bir etkinlik düzenledi.

Etkinliğe Rafah’taki ulusal ve İslamî çevrelerin yanında, toplunun önde gelen şahsiyetleri, grup temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri iştirak etti.

Toplantıda söz alan Hamas lideri El-Berdevil, uzlaşı süreci, Kahire görüşmeleri ve sonuçları hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgi verdi.

El-Berdevil, grupların alınan ulusal kararlara iştirak ettiklerini hatırlatarak, Kahire’de yapılacak görüşmeye daha önce 2011 yılında Kahire’de imzalanan anlaşmaya imza atan bütün grupların iştirak edeceklerini ve burada hükümetin kurulması, başkanlık, parlamento ve Filistin Kurtuluş Örgütü seçimleri gibi önemli dosyaları görüşeceklerini ifade etti.

İki saat süren oturumda söz alan bazı katılımcılar Hamas hareketinin İdari Komiteyi feshedip, hükümetin çalışmalarına başlamasına kolaylık sağlamasını takdirle karşıladıklarını belirterek, Fetih hareketiyle hareketin başında olan Mahmud Abbas’tan bölünmeyi sonlandırma ve kuşatmayı kaldırma konusunda benzer olumlu adımlar beklediklerini ifade ettiler.